Sexta-feira, 21/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Përfitimet shëndetësore SHOKUESE të flokëve të misrit që duhet t`i dini

Përfitimet shëndetësore SHOKUESE të flokëve të misrit që duhet t`i dini

Mëndafshi I misrit janë flokët që mbulojnë misrin. Pas leximit të këtij artikulli, ju nuk do ta hedhni kurrë atë.
Këtu janë disa nga përfitimet mahnitëse të mëndafshit të misrit:

Parandalon gurët e veshkave:
Mëndafshi i misrit është përdorur për të parandaluar gurin e veshkave që nga kohërat e lashta. Gurët e veshkave formohen nga akumulimi i kristaleve të vogla në veshka. Ndihmon në rrjedhën e duhur të urinës që parandalon akumulimin e kristaleve.

Ndihmon në mpiksjen e gjakut:
Ajo përmban vitaminë K që ndihmon në mpiksjen e gjakut. Vitamina K siguron që ju të mos e humbni gjakun e tepërt nga trupi juaj, kur ju lëndoheni duke ndihmuar në mpiksjen dhe parandalimin e humbjes së gjakut.

Kontrollon sheqerin në gjak:
Në shumë studime të kohëve të fundit, mëndafshi i misrit është provuar si një agjent që kontrollon nivelin e sheqerit në gjak. Ajo rrit nivelin e insulinës dhe ndihmon në riparimin e qelizave të dëmtuara në pankreas, ku prodhohet insulina.

Kontrolloni kolesterolin: 
Gjithashtu kontrollon kolesterolin në trup. Kolesteroli i lartë çon në disa sëmundje të zemrës. Prandaj konsumimi i mëndafshit ose flokeve të misrit mund të ndihmojë në mbajtjen larg nga sëmundjet që lidhen me zemrën.

Vetitë diuretike :
Ajo ka veti diuretike që ndihmon të larguar lëngjet dhe toksinat e tepërta nga trupi duke parandaluar kështu rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare dhe infeksionet urinare.

Si të perdorim?
Mëndafshi misri nuk mund të konsumohet ashtu siç është. Për të përfituar nga mëndafshi misrit,
– Vloni ujë dhe shtoni atë në ujë, shërbehet I nxehtë ose i ftohtë. Lëng limoni mund të shtohet për të rregulluar shijen.
– Vendosni mëndafshin e misrit në një kavanoz të mbushur me ujë dhe mbajeni enën nën rrezet e diellit direkte të diellit për një ditë.
Në mbrëmje shtoni pak mjaltë në atë ujë dhe pije. Përdorni vetëm drithërat e rritur organikisht, jo ato të mbuluara me pesticide.

Burimi: healthyfoodteam.com
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

(Visited 82 times, 1 visits today)
Top