Domingo, 11/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i dardhës

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i dardhës

Janë pemë të pothuajse krejt stinëve, por konsumimi i dardhave gjatë dimrit ka veti të mëdha shëndetësore.

Dardhat mund t’i konsumojmë si lëngje, reçel e frut.

Ne do ju sjellim disa nga të mirat e dardhave si arsye për të ngrënë me shumë:

Dardhat janë shumë të shëndetshme.

Rregullojnë tretjen.

Kanë fibra dhe nxisin hormonet.

Mbrojnë zemrën tuaj, janë të pasura me flavonoide që mbajnë sheqerin në gjak të qëndrueshëm.

Ul kolesterolin e keq në gjak.

Forcojnë imunitetin, pasi përmbajnë vitaminë B dhe C.

Përmirësojnë shikimin.

Ndihmojnë në humbjen e peshës.

(Visited 176 times, 1 visits today)
Top