Sábado, 6/3/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Përfitimet shëndetësore gjatë Ramazanit!

Përfitimet shëndetësore gjatë Ramazanit!

Përfitimet shëndetësore gjatë Ramazanit!

Pervec perfitimeve hyjnore te premtuara nga Krijuesi per agjeruesin, Ramazani i Shenjte ka edhe perfitimet e tij shendetesore pa asnje dyshim, pasi vecese po provohen edhe nga shkenca njerezore mrekullite e Krijimit!

1. Fuqizon shume sistemin imunitar

2. Detoksifikon fuqishem organizmin nga qelizat toksike te cilat ndodhen te tretura sidomos ne indin dhjamor duke i larguar ato perfundimisht nga trupi!

3. Pas pak ditesh agjerimi fillon ndjeshem rritja e “endorfinave” , hormone qe bejne te ndjehesh mire duke rregulluar fuqishem emocionet pozitive dhe gjendjen psiqike!

4. Agjerimi i gjate ( nje muaj) sipas Dr. Valter Longo eshte efektiv per rigjenerimin e sistemit imunitar!

5.gjate agjerimit trupi perpiqet te kurseje energji dhe kete e ben duke RICIKLUAR qelizat e demtuara gjate proceseve fiziologjike ne cdo organ te trupit, duke i zevendesuar me qeliza imunitare te regjeneruara tashme(by Dr.Valter Longo)!

6. Agjerimi ul kolesterolin dhe trigliceridet si dhe parandalon diabetin konsiderueshem!

7. Parandalon formimin e tumoreve si dhe ndihmon ne largimin e tyre nepermjet te procesit te AUTOFAGISE (veteshkaterrimit te qelizave te demtuara) sipas studiuesit dhe nobelistit Japonez Yoshinori Ohsomi!

8 agjerimi parandalon ishemine e zemres dhe insultin cerbral pasi ul hormonet e stresit ( kortizolin, adrenalinen dhe norepinefrinen) si dhe parandalon trombozat ne pergjithesi!

9 Agjerimi permireson oreksin dhe gjumin, rrit perqendrimin dhe kujtesen!

10 Agjerimi te mbron nga stresi dhe depresioni, si dhe studimet tregojne qe parandalon fuqishem semundjen e Alzheimer ( semundjes se harreses)!

11 Shton sekretimin e hormonit te rritjes dhe rrite jetegjatesine cilesisht!

12 Rregullon sjelljen ndernjerzore dhe raportet sociale ne menyren me perfekte te mundeshme!

Per te gjitha , falenderimet i takojne vetem Allahut !

Dr.Drita Begu

(Visited 74 times, 1 visits today)
Top