Terça-feira, 3/8/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Përfitimet e rrepës së kuqe për shëndetin!

Përfitimet e rrepës së kuqe për shëndetin!

panxhari i kuq

Përfitimet e rrepës së kuqe për shëndetin!

Rrënja e rrepës së kuqe hyn në listën e perimeve me përbërje të lartë të flavonoideve dhe polifenoleve, antocijaninës, poashtu ngjyra e kuqe e pasuron rrepën e kuqe si një antioksidues të fuqishëm për organizmin.
Përmbanë minerale si: kalcium, kalium, natrium, fosfor, magnez, hekur, fluor, mangan, bakër, jod, sulfur, litium, stroncium, dhe vitamina, si B1, B2, C, B12, hekur, si dhe është e pasur edhe me fibra, albumine, yndyrëra si dhe karbohidrate me index të ulët glikemik.

(Visited 130 times, 1 visits today)
Top