Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Përfitimet e mrekullueshme të masazheve të këmbëve para se të flini

Përfitimet e mrekullueshme të masazheve të këmbëve para se të flini

Këmbët na ndihmojnë të kryejmë shumicën e aktiviteteve tona të përditshme; Janë furnizimi ynë dhe ata që mbajnë peshën e pjesës tjetër të trupit tonë. Është për këtë arsye që këmbët tona meritojnë të kujdesen dhe të përkëdhelur në maksimum. Studimet e fundit tregojnë se një masazh i rregullt në këmbët tona ndihmon për të forcuar sistemin tonë imunitar pothuajse mrekullisht. Shikoni më poshtë, cilat janë të gjitha përfitimet e masazheve të këmbëve

1. Energji dhe përtëritje
Sipas refleksologjisë, një nga përfitimet më të fuqishme të masazhit të këmbëve është se përmes tyre mund të zhbllokojmë sektorët në organizmin tonë, në të cilën energjia nuk rrjedh siç duhet.

2. Përmirëson qarkullimin
Një masazh i butë i këmbëve do të shkaktojë uljen e stresit tuaj dhe përmirëson ndjeshëm qarkullimin e gjakut.

3. Balancon dhe i jep harmoni orgnizmit tonë
Ndonjëherë, stresi, problemet e përditshme dhe lodhja e bëjnë praktikisht të pamundur që të relaksoheni mendjen dhe trupin tonë. Një masazh këmbë është në gjendje të baraspeshojë dhe të harmonizojë trupin tonë me mendjen tonë,

4. Lëkurë e shëndetshme
Masazhet e këmbëve veprojnë drejtpërsëdrejti duke luftuar radikalet e lira, duke ndihmuar në parandalimin e plakjes së parakohshme dhe duke përmirësuar gjithashtu tonin dhe pamjen e përgjithshme të lëkurës sonë.

5. Parandalon dhimbjet
Masazhimi i këmbëve, i bën indet e tua të forta dhe zvogëlon acidin laktik, përgjegjës për dhimbje të muskujve dhe siklet në organizmin tuaj.

6. Qetësi dhe relaksim
Masazhi i këmbët do të bëjë çdo organ të trupit tonë të relaksohet. Nëpërmjet akupunturës për shembull, ne mund të kuptojmë qartë përfitimet e masazhit të këmbëve, për gjithë trupin dhe mendjen.

7. Të lehtësojë sëmundjet
Mjekësia tradicionale kineze siguron që përmes akupunturës ne mund të lehtësojmë dhimbje të caktuara në pjesë të veçanta të trupit tonë. Çdo natë para se të flini, bëni një masazh të lehtë rreth 10-15 minuta në këmbët tuaja dhe së shpejti do të vini re të gjitha përfitimet e kësaj praktike të thjeshtë!

Burimi: Homeremediesgarden
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 499 times, 1 visits today)