Sábado, 23/11/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Për të gjitha femrat: 10 Shenjat paralajmëruese të kancerit të vezoreve, që nuk duhet të injorohen

Për të gjitha femrat: 10 Shenjat paralajmëruese të kancerit të vezoreve, që nuk duhet të injorohen

Kanceri i veshkave ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë dhe është lloji i dytë më i zakonshëm i kancerit në femra. Kjo është për shkak se ajo është zbuluar në fazat e saj të fundit shumicën e kohës. Përqindja e grave që mbijetojnë 5 vjet pas diagnostikimit me kancer ovarian është 50%. Megjithatë, nëse kanceri zbulohet në fazat e hershme, përqindja e mbijetesës mund të rritet në 95%. Gratë mund të zhvillojnë kancer ovarian, pavarësisht nga mosha, por është më e zakonshme tek ata që janë mbi 50 vjeç. Përkatësisht, më shumë se gjysma e të gjitha rasteve janë femra që janë 65 vjeç e lart

1. Bllokimi ose fryrja e barkut
Në rast se ndiheni siklet në bark, kjo mund të jetë një tregues se diçka nuk është e drejtë me vezoret tuaja. Disa nga simptomat të cilat janë të zakonshme janë: përzierja, urthi, dispepsi, gazi, zgjerimi i barkut dhe fryrja e tij.

2.Lodhja e vazhdueshme
Në rast se ndjeheni të lodhur vazhdimisht ose ndiheni të përgjumur gjatë gjithë kohës dhe nuk keni ndryshuar asgjë në rutinën tuaj të përditshme, kjo mund të jetë një tregues i një problemi, përfshirë kancerin.
Shënim: kanceri mund të shkaktojë zvogëlim të numrit të qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshëm, të cilat mund të çojnë në lodhje të vazhdueshme dhe anemi të shkaktuara nga një furnizim i reduktuar i oksigjenit në trup.

3. Ndryshimet në lëvizjet e zorrëve
Në rast se keni ndryshime në lëvizjet e zorrëve si diarre ose kapsllëk, kjo mund të jetë një tregues i një kanceri ovarian. Femrat që kanë kancer ovarian mund të ankohen për ndryshimet në lëvizjet e tyre të zorrëve.
Shënim: ndryshimet e papritura në lëvizjet e zorrëve ndodhin kur tumori rritet dhe vendos presion në fshikëz, zorrët dhe stomakun. Mund të shkaktojë diarre ose kapsllëk, në varësi të vendit ku është tumori.

4.Ke uri dhe ha me vështirësi
Nëse hani shumë ushqime dhe humbni oreksin tuaj papritur, ose nëse ndjeheni të ngopur pas vetëm disa kafshimeve, kjo mund të jetë një tregues i një problemi serioz.
Shënim: kjo mund të jetë një tregues i një problemi serioz shëndetësor, përfshirë kancerin e vezoreve. Për më tepër, humbja e oreksit tuaj mund të shkaktojë humbje peshe.

5. Ndryshime të urinimit
Nevoja e shpeshtë ose urgjente për të urinuar në zakonet urinare mund të tregojnë kancerin ovarian. Disa nga ndryshimet që mund të ndodhin janë gjaku në urinë, humbja e kontrollit të fshikëzës dhe ndryshimet në frekuencën e urinimit.
Shënim: ndryshimet në modelin e urinimit mund të ndodhin si pasojë e presionit që tumori vendos në bark.

6. Marrëdhënie seksuale ose të pakëndshme
Dyspareunia, ose marrëdhënie të dhimbshme është një shenjë e paralajmërimit të hershëm të kancerit ovarian. Prania e tumorit rreth dhe në zonën që rrethon vezoren mund të çojë në një marrëdhënie jashtëzakonisht të dhimbshme. Për më tepër, mund të ketë edhe një gjakderdhje të butë vaginale pas marrëdhënies.

7.Dhimbje në fundshpinë
Ato gra që kanë kancer ovarian zakonisht vuajnë nga dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës. Për më tepër, dhimbja zakonisht intensifikohet me kalimin e kohës dhe mund të vështirësojë kryerjen e aktiviteteve të përditshme.
Shënim: rritja e tumorit në vezore vë presion dhe gjithashtu shkakton dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit, duke përfshirë edhe shpinën e poshtme.

8.Anomalitë e pjesëve private
Gjakderdhja ose diktimi i pjesës private të postmenopauzës është një shenjë tjetër e kancerit ovarian. Për shkak të shpejtësisë së përhapjes së kancerit në indet e afërta, ekziston një formim i kapilarëve anormalë dhe të rinj që shkelin lehtë, duke shkaktuar kështu gjakderdhje.

9. Dhimbje barku ose legenit
Rritja e tumorit në një vezore mund të çojë në një dhimbje barku ose legenit. Tumori vë presion mbi zonat përreth dhe që shkakton dhimbje të forta. Nëse ka kancer ovarian, dhimbja vazhdon për një periudhë të zgjatur kohore.
Shënim: në rast se jeni 50 dhe më shumë dhe keni dhimbje të barkut, ju duhet të vizitoni menjëherë mjekun.

10. Vështirësi Frymëmarrje
Duke pasur vështirësi në frymëmarrje është një shenjë e qartë e shenjës ovarian. Kur kanceri përhapet në zonat përreth, ajo shkakton akumulimin e lëngjeve në bark, duke irrituar kështu zonën e barkut.

Burimi: glowpink
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

(Visited 100 times, 1 visits today)
Top