Domingo, 27/9/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Për një trup të përsosur, ja kur duhet të hani molla dhe dardha

Për një trup të përsosur, ja kur duhet të hani molla dhe dardha

Dietologët sygjerojnë se mollat dhe dardhat ndihmojnë në humbjen e peshës, pasi përmisojnë sistemin e tretjes.

Sipas një studimi të kryer në Shtetet e Bashkuara, molla dhe dardha janë pozicionuar si frutat kryesore që parandalojnë kancerin.

Për më tepër, mollët janë shëndetshme për dhëmbët, diabetin, sëmundjen e Parkinsonit, kolesterolin dhe sistemin imunitar.

Në anën tjetër, dardhat përbëjnë sasi të madhe të kaliumit, Vitaminës C, E, B2 dhe bakrit.

Të dyja këto fruta janë të pasura me pectin, fibër e tretshme në ujë, e cila ndihmon në tretjen e yndyrave qelizore.

Studimi sygjeron që për të hequr kilogramët e padëshiruar, mollat dhe dardhat duhet të konsumohen pas darkë, disa orë para gjumit.

(Visited 176 times, 1 visits today)
Top