Segunda-feira, 16/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Për ju që përtoni, ja si të dobësoheni! 8 mënyra super të shpejta

Për ju që përtoni, ja si të dobësoheni! 8 mënyra super të shpejta

Per te gjithe ju qe nuk keni kohe mjaftueshem gjate dites per t’u angazhuar ne dieta ose palester, ne kemi disa zgjidhje te shpejta per ju.

1. Porosisni kafe te zeze.
Nje kafe e zeze ka zero kalori sepse nuk ka as sheqer. Nese nuk e pini kafene, atehere kaloni tek gajrat bio.
3. Enderroni!
Studimet kane treguar qe nese ju enderroni sikur po hani nje pokollate te tere para se t ahani vertet ate, kjo do ju ndihmoje qe ne te vertete te mos e hani te gjithe gokollaten.
4. Planifikoni nje takim ne palester.
Kur nuk gjen vullnetin dhe deshiren per te shkuar ne palester, planifiko te takosh atje nje shokun/shoqen tuaj. Ne ket emenyre, do nxiteni te shkoni ne palester sepse do keni dhe nje person tjeter me te cilin te kaloni kohen.
5. Eliminoni perimet e ngrira dhe ato ne kavanoz!
Sipas nje studimi, ne te dyja raste rreth 95% e vitamines C dhe e gjithe vitamina B eliminohen nese perimet qendrojne per shume kohe te ngrira.

6. Perdorni veganerisht keto lloje frutash!
Pjeshkat, kumbullat dhe nektarinat forcojne muskujt e barkut, ulin nivelin e kolesterolit dhe nivelin e insulines. Mund ta hani ne mengjes ose ta perzieni me cereal dhe qumesht.
7. Hani para se te hani!
Paijka se mund te tingelloje puditshem, para se te shkoni ne nje darke duhet te hani digka ne shtepine tuaj. Keshtu, do eliminoni te ngrenet shpejt nga uria dhe njekohesisht deri sat e shkni ne vend takim do keni tretur nje pjese te ushqimit.
8. Perve? perimeve, specialistet sugjerojne dhe biftekun.
Bifteku eshte i shendetshem por vetem nese e gatuani ne kete menyre. Skuqeni me pak vaj ne tigan per 10 minuta, nderkohe hidhni ne zjarr qepe, kerpudha . Me pas perziejini dhe ja ku i keni bere vetes nje dreke me 345 kalori.
Burimi: Time

(Visited 185 times, 1 visits today)