Domingo, 20/9/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Për çka mund t’a përdorim lëvoren e bananes ?

Për çka mund t’a përdorim lëvoren e bananes ?

bananja

Bananja

Përdorni anen e brendshme të bananes për të “vizlluar” gjethet e luleve të shtëpisë. Jo vetëm që do të shkëlqejnë, por edhe do të mbrohen për shkak se lëvorja e bananes është pleh natyral dhe pesticid. Lëvorja e bananes është ideale për shkelqim të madh, kurse pas lustrimit pastrojeni me një pecetë letre. Lëvorja e bananes përmban shumë kalium dhe antioksidantë të cilët e mbajnë lëkurën të butë dhe i mundësojnë një këndellje edhe më të shpejtë. Nëse keni gërvishtje ose dicka të ngjashme vendosni mbi të lëvoren e bananes, dhe do t’ju shërohet më shpejtë.

Nese ju pickon mushkonja, kjo lëvore çudibërëse do të qetësojë kruarjen. Vetëm fërkojeni vendin e prekur. Lëvoren mund edhe ta hani, vetem së pari ziejeni ose përziejeni me mikser!

Për shkak të luteines e cila gjendet në masë të madhe në këtë lëvore, me konsumimin e këtij ushqimi sytë tuaj do të jenë të mbrojtur nga dëmtimi i shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve UV. Zijeni lëvoren për 10 minuta dhe pini ujin, ose thjesht përziejeni në shtrydhesen e frutave dhe pini lëngun e përfituar.

(Visited 76 times, 1 visits today)
Top