Sábado, 23/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Për çfarë është e dobishme vitamina K?

Për çfarë është e dobishme vitamina K?

vitamina k

Për çfarë është e dobishme vitamina K? 

Vitamina K ndikon në procesin e koagulimit të gjakut. Ajo është e domosdoshme në rastet e plagëve në lëkurë, për të parandaluar gjakderdhjen e tepërt. Vitamina K mbron kockat nga frakturat. Kush vuan nga mungesa e vitaminës K është i rrezikuar nga fraktura e kockave, veçanërisht gratë në moshën e menopauzës. Shumë i rëndësishëm është edhe funksioni antioksidues, sidomos në favor të qelizave nervore. Vitamina K ulë nivelet e inflamacionit në organizëm dhe mbron trurin dhe sistemin nervor në tërësi. Tek të porsalindurit, vitamina K rekomandohet në rastet e hemorragjisë dhe parandalimit të problemeve që lidhen me traumat gjatë lindjes. Cilat ushqime përmbajnë vitaminë K? Në mesin e ushqimeve më të pasura me vitaminë K janë perimet e gjelbra, si spinaqi, sallata jeshile dhe lakrat. Vitamina K kryen një sërë funksionesh, të cilat e bëjnë të domosdoshme për organizmin e njeriut. Ajo nuk duhet të mungojë asnjëherë në ushqimet që konsumojmë.

(Visited 173 times, 1 visits today)
Tags:
Top