Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Pediatrit apel prindërve: Fund fëmijëve Miss, po i shkatërroni 

Pediatrit apel prindërve: Fund fëmijëve Miss, po i shkatërroni 

Pediatrit apel prindërve: Fund fëmijëve Miss, po i shkatërroni

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës zhvillohen konkurse bukurie për fëmijët, ku prindërit nuk ngurrojnë që të shtyjnë fëmijët e tyre drejt kurorës.

Imazhet e vogëlusheve të vogla të sajuara si princesha, të trukuara dhe të sajuara si femra provokuese në konkurse bukurie është shndërruar në fenomen.

Një studim i fundit i publikuar në Journal of American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, tregon se këto gara bukurie u bëjnë keq fëmijëve edhe nga pikëpamja shëndetësore, ndërsa krijohet një mbivlerësim ireal.

Studimi i drejtuar nga Martina M. Cartwright, sugjeron që spektakle si Toddlers e Tiaras nuk kanë lidhje me plotësimin e kënaqësive të fëmijëve, por të prindërve të tyre.

Nga ky sektor lindin dyshime për vrasjen e 5 vjeçares Jon Benet Ramsey e zgjedhur princeshë e bukurisë.

Siç raporton noa.al studimi thekson se vajzat trajtohen mbi moshën e tyre, ndërsa theksohet se mund të ndodhin edhe sjellje të rrezikshme si abuzimi dhe shfrytëzimi i fëmijëve gjatë spektakleve.

Në vijim shtohet se shtyrja drejt kësaj rruge në një moshë kaq të brishtë bën që të krijohet një pakënaqësi ndaj trupit të tyre dhe shfaqjen e çrregullimeve në ushqim.

Në disa raste prindërit kanë arritur tu japin fëmijëve kafeinë apo lëndë të tjera për ti mbajtur fëmijët e mitur energjikë dhe zgjuar gjatë provave dhe konkursit, për të mos folur pastaj për oraret kur zhvillohen këto spektakle.