Domingo, 28/2/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pastroni enët e gjakut dhe zorrat. Ky është me të vërtetë një ilaç shumë i dobishëm!

Pastroni enët e gjakut dhe zorrat. Ky është me të vërtetë një ilaç shumë i dobishëm!

Pastrimi i trupit duhet të kryhet të paktën një herë në çdo gjashtë muaj, ose dy herë në vit, për shkak se toksina e akumuluara mund të çojnë në sëmundje të ndryshme. Ftohjet e shpeshta, infeksionet, lodhjet, përgjumësi, dekocentrim – e gjithë kjo është dëshmi e pranisë së toksinave në trup, bakteret malinje dhe të tjera, substanca më pak të dëmshme.

Shumë nga ju e dini se kefiri “eliksir i rinisë dhe shëndetit”, dhe miell hikërr posedojnë veti të jashtëzakonshme shëruese: ato forcojnë trupin, rinovon enët e gjakut, redukton lodhjen, rrit qarkullimin në duart dhe këmbët, rrit sekretimin e urinës.

Është i mrekullueshëm për kujtesën dhe përqendrimin (sidomos për të moshuarit).

Redukton presionin, shëron arteriosklerozën dhe kapsllëkun.

Hikërr në kombinim me kefir, zvogëlojnë nivelin e sheqerit në gjak, pastrojnë zorrët dhe enët e gjakut, normalizojnë metabolizmin dhe funksionin e pankreasit, rrit nivelin e hemoglobinës në gjak.

Kjo është me të vërtetë një ilaç i mrekullueshëm popullorë!

Çfarë është kefiri?

Kefiri mund të bëhet nga çdo lloj qumështi: lope, dhie ose deleja, qumësht kokosi, orizi apo soje. Kefiri përbëhet nga grimca xhelatinoze të bardha ose të verdha, të quajtura “kokrra”. Kjo e bën kefirin unik, pasi asnjë kulturë tjetër me prejardhje nga qumështi nuk formon kokrra. Ata duken si copa koralesh ose si “kokrrat” e vogla të lulelakrës, në madhësinë e një kokrre gruri apo të një lajthie. Kokrrat e kefirit janë një kombinim i baktereve të acidit laktik dhe atyre të majasë në një matriks proteinash, lipidesh dhe sheqernash dhe kjo matriksë simbiotike formon “kokrrat” që ngjajnë si lulelakër.

Përbërësit:

– 1 lugë gjelle drith hikërr lat.(Fagopyrum esculentum)
– 180 ml kefir
– nëse dëshironi, pak mjaltë

Përgatitja:

Përzieni një lugë gjelle miell hikërr me një gotë (180ml) të kefirit. Bëni këtë në mbrëmje dhe lini në frigorifer.
Në mëngjes, përzieni përsëri dhe hani atë. Është e mirë që këtë përzierje ta zëvendësoni në vend të mëngjesit. Nëse dëshironi, ëmbëlsoni me pak mjaltë. Më pas nuk duhet të hani asgjë për 3 orë.

Terapia e pastrimit duhet të zgjasë 14 ditë.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/

(Visited 238 times, 1 visits today)
Top