Domingo, 28/2/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pastron enët, freskon shtëpinë tuaj dhe shumë më tepër: Produkti që kushton pak dhe bën shumë punë

Pastron enët, freskon shtëpinë tuaj dhe shumë më tepër: Produkti që kushton pak dhe bën shumë punë

Edhe pse amerikanët njihen si pirës të kafesë, çaji gjendet në pothuajse 80 përqind të të gjitha familjeve amerikane, sipas Shoqatës së Çajit të SHBA-së. Është gjithashtu pija e dytë më popullore në botë, uji është i pari. Të pasura me shije dhe antioksidantë, por që nuk kanë natriumi, yndyra, sheqeri dhe pothuajse çdo kalorore, një zakon i pirjes së rregullt të çajit është i lidhur me shkallë më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe disa kancereve, ndërkohë që rrit metabolizmin.

Ekspertët e Kursimeve, ndanë këto mënyra për të ripërdorur një qese çaj pasi të keni konsumuar filxhanin tuaj të cajit.
Kur të bëhet çaji juaj i preferuar, mos e hidhni qesen tuaj. Vlerat natyrore në çaj mund të përdoren në mënyra të ndryshme rreth shtëpisë.

Lëkura e irrituar
Keni një acarim të vogël të lëkurës si një pickim insekti, djegie ose flluskë?
Vendosni një qese caji dhe shtypni atë mbi acarimin për lehtësim e qetësim!

Provoni edhe qeset e çajit të ngrohtë mbi sytë e lodhur për të ulur qeskat posht syve…

A keni një palë këpucë me erë të keq që ndotin dollapin tuaj? Vendoseni qeset e cajit aty

Hidhni një qese çaji në një enë me ujë dhe vendosni në frigorifer në vend të kutisë tuaj të vjetër të sodës së pjekjes. Pastaj, frigoriferi juaj duhet të jetë pa erë sërish!

Chassing green ofron këto këshilla: Nëse qesen e çajit të lagur në një tavëll do të ndihmojë për hequr hirin në tablla.

Hiqni yndyrën nga Enët
Eshtë djegur gjella ne tenxhere ? Vër natën disa qese çaj, mbuloje me uje. Taninat në çaj do të largojnë yndyrat, duke e bërë enet te shkelqejnë.

Kontrolli i insekteve
Së fundi, a keni probleme me insekte apo brejtës? Hidhni një qese çaji në dollapë apo rafte për të penguar ato dëmtuesit.
Bëni vetë, dhe një qese çaji të përdorur është një qeskë e lehtë dhe ekonomike për t’u vendosur kudo që keni një problem dëmtues.

Burimi:/sfglobe.com/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

(Visited 150 times, 1 visits today)
Top