Sexta-feira, 15/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pastrimi i zorres se trashe me farat e mbreterve

Pastrimi i zorres se trashe me farat e mbreterve

Pastrimi i zorres se trashe.
Eshte shume e rendesishme sepse guret dalin nga anusi dhe neser nuk eshte e paster zorra ato mbeten ne zorre dhe intoksikojne trupin. Pastrimi i zorres behet me disa menyra:
Fara e mbreterve.
Merret fara hiqet levozhga shtypet dhe hidhet ne nje filxhan me uje dhe pihet esell ne mengjes ose 3 ore pas buke cdo kohet. Shkakton diare 4-5 ore. Mund te shkaktoje dhe vjelleje qe eshte mire se pastron stomakun nga aciditeti. Kjo shoqerohet me shume uje se dehidraton trupin ngaqe nxjerr ujrat. Nuk lejohet te pihet nen moshen 13 vjec dhe personat te cilat kane ulcera ne stomak ose plage ne stomak ose zorre se mund tu shkaktoje hemoragji te brendshme. Pihet 7 kokra per 21 dit. 1 koker 3 dit.

 

(Visited 351 times, 1 visits today)
Top