Domingo, 16/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pastrimi i melqise, temthit dhe shpretkes

Pastrimi i melqise, temthit dhe shpretkes

guret temth

Shikojini mire keto pamje. Jane te autopsise se nje melcie te nje njeriu te vdekur me kancer ne melci, ose me cevoze sic quhet. Melcia eshte prere ne menyre terthore. Shikoni kokrrat jeshile te cilat jane me mijra dhe te madhesive te ndryshme. Me pastrimin e tyre te gjitha semundjet zhduken inshaAllah, sepse melcia eshte laboratori kryesor i trupit i vetmi organ i cili nuk transplatohet dhe po te pritet rigjenerohet perseri. Shikoni dhe kete grup guresh te nxjerre nga melcia ne Shqiperi me metoden qe do tu tregohet me poshte. Rreth 98% e njerezve jane te bllokuar ne melci me keto gure qe quhen gure te lengut biliar. Analizat e ndryshme nuk e nxjerrin kete problem se me 60% te melcise se bllokuar analizat dalin perfekte. Atehere si e dallojme qe kemi gure ne melci? Nje prove e thjeshte. Nese gjuha ka anash saj si dhembezime kjo tregon qe ka gure melcia, lekura e thate, floket e rene ose te dobet etj. Si behet pastrimi i melcise? Metode alternative qindra vjecare e cila ka nje efikasitet te larte pa bisturi dhe shpenzime. Do pak perkushtim eshte e thjeshte por e sigurte inshAllah. Per larjen e melcise ndiqen 3 etapa.

1.Pastrimi i zorres se trashe.
Eshte shume e rendesishme sepse guret dalin nga anusi dhe neser nuk eshte e paster zorra ato mbeten ne zorre dhe intoksikojne trupin. Pastrimi i zorres behet me disa menyra:

*Fara e mbreterve.
Merret fara hiqet levozhga shtypet dhe hidhet ne nje filxhan me uje dhe pihet esell ne mengjes ose 3 ore pas buke cdo kohet. Shkakton diare 4-5 ore. Mund te shkaktoje dhe vjelleje qe eshte mire se pastron stomakun nga aciditeti. Kjo shoqerohet me shume uje se dehidraton trupin ngaqe nxjerr ujrat. Nuk lejohet te pihet nen moshen 13 vjec dhe personat te cilat kane ulcera ne stomak ose plage ne stomak ose zorre se mund tu shkaktoje hemoragji te brendshme. Pihet 7 kokra per 21 dit. 1 koker 3 dit.

*Vaji i kastorit.
Nje luge gjelle futet ne nje gote qumesht dhe pihet esell ne mengjes cdo dite deri sa te mbaroje shishja. Ky vaj eshte me i lehte mund te perdoret per krimbat e femijeve duke i futur thelpinj hurdhre. Per grate shtatezena perdoret ne muajin e 9-te se ndihmon ne lindje dhe ne asnje kohe tjeter se shkakton deshtim. Perdoret vetem 1 shishe.

*Sulfat magnezi
Merret ne farmaci. Nje gote uje te ngrohte futet nje luge gjelle rrafsh rreth 15g perzihet dhe pihet per 21 dite.

1.Pastrimi i veshkave.
Eshte shume i rendesishem sepse helmet qe dalin nga keto gure pastrohen nga veshkat dhe ato duhet te jene te pastra. Pastrimi i tyre behet me disa menyra.

*Fieri i gurit.
3 qese fier guri. Perdoren per 21 dite sipas udhezimit qe kane ne fleten e perdorimit.
Perzierje e pastrimit te veshkave nga guret dhe rerat qe shitet ne farmaci ose tek personat qe shesin bime mjekesore perdorini sipas recetes qe shoqeron bimet.

1.Pastrimi i melcise.
Per 5 dite pihet 1 liter leng molle e shtrydhur me shtrydhese e ndare ne vaktet e bukes 30 min para ushqimit ose 2 ore e 30 min pas ushqimit. Gjate ketyre diteve nuk pihen lengje te ftohta sepse ftohin melcine. Nuk mund te hash ushqime me origjine kafshesh. Ne diten e 5 pastrohet zorra me nje nga format qe thame me lart. Ne diten e gjashte duhet patur kujdes se nga kjo varet suksesi i nxjerrjes se gureve prandaj duhet te ndiqet ne menyre strikte. Pihet lengu i molles deri ne oren 11:00. Mund te hash gjera te lehta si supera ose lengje frutash me mjalte deri ne ore 13:40 dhe pas kesaj ore nuk mund te hash as te pish asgje pervec ujit. Ne oren 18:00 merret 1 pako sulfat magnezi ndahet ne dy pjese dhe futet gjysam ne nje gote me uje te ngrohte dhe perzihet e pihet. Ne oren 20:00 pihet gjysma tjeter ne nje gote me uje te nxehte. Ne oren 21:45 behen gati 2 kokrra qitro ose citrus shtrydhen ne nje shtrydhese dore kullohen matet qe te jete 250 ml. Futet ne nje shishe me taoe shtohet brenda 170 ml vaj ulliri perzihen mire. Ne oren 22:00 pasi te kesh rregulluar krevatin fikur TV e driten e pi perzierjen dhe me nje grusht vaj ulliri ferkon melcine ne krahun e djathte dhe shtrihesh drejt me duart lart per rreth 1 ore. Ne oren 6:00 merret nje pako sulfat magnezi ndahet ne dy pjese dhe pihet nje gote uje te nxehte dhe ne 8:00 nje gote tjeter. Pihet sa me shume ujederi ne oren 13:30 pastaj mund te hash nje supe te lehte. Ne diten e 8-te dhe te 9-te behet pastrimi i veshkave si me lart dhe ne diten e 10 behet pastrimi i zorres si me lart. Ky proces i pastrimit te melcise behet 8-12 here d.m.th 1 vit. Eshte efikas per cdo semundje duke perfshire dhe kancerin inshAllah.

 

(Visited 1,102 times, 2 visits today)
Top