Sábado, 6/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pastrimi i melcise ne menyre natyrale

Pastrimi i melcise ne menyre natyrale

Vaji i kastorit.
Nje luge gjelle futet ne nje gote qumesht dhe pihet esell ne mengjes cdo dite deri sa te mbaroje shishja. Ky vaj eshte me i lehte mund te perdoret per krimbat e femijeve duke i futur thelpinj hurdhre. Per grate shtatezena perdoret ne muajin e 9-te se ndihmon ne lindje dhe ne asnje kohe tjeter se shkakton deshtim. Perdoret vetem 1 shishe.
Sulfat magnezi
Merret ne farmaci. Nje gote uje te ngrohte futet nje luge gjelle rrafsh rreth 15g perzihet dhe pihet per 21 dite.

Pastrimi i melcise.

Per 5 dite pihet 1 liter leng molle e shtrydhur me shtrydhese e ndare ne vaktet e bukes 30 min para ushqimit ose 2 ore e 30 min pas ushqimit. Gjate ketyre diteve nuk pihen lengje te ftohta sepse ftohin melcine. Nuk mund te hash ushqime me origjine kafshesh. Ne diten e 5 pastrohet zorra me nje nga format qe thame me lart. Ne diten e gjashte duhet patur kujdes se nga kjo varet suksesi i nxjerrjes se gureve prandaj duhet te ndiqet ne menyre strikte. Pihet lengu i molles deri ne oren 11:00. Mund te hash gjera te lehta si supera ose lengje frutash me mjalte deri ne ore 13:40 dhe pas kesaj ore nuk mund te hash as te pish asgje pervec ujit. Ne oren 18:00 merret 1 pako sulfat magnezi ndahet ne dy pjese dhe futet gjysam ne nje gote me uje te ngrohte dhe perzihet e pihet. Ne oren 20:00 pihet gjysma tjeter ne nje gote me uje te nxehte. Ne oren 21:45 behen gati 2 kokrra qitro ose citrus shtrydhen ne nje shtrydhese dore kullohen matet qe te jete 250 ml. Futet ne nje shishe me taoe shtohet brenda 170 ml vaj ulliri perzihen mire. Ne oren 22:00 pasi te kesh rregulluar krevatin fikur TV e driten e pi perzierjen dhe me nje grusht vaj ulliri ferkon melcine ne krahun e djathte dhe shtrihesh drejt me duart lart per rreth 1 ore. Ne oren 6:00 merret nje pako sulfat magnezi ndahet ne dy pjese dhe pihet nje gote uje te nxehte dhe ne 8:00 nje gote tjeter. Pihet sa me shume ujederi ne oren 13:30 pastaj mund te hash nje supe te lehte. Ne diten e 8-te dhe te 9-te behet pastrimi i veshkave si me lart dhe ne diten e 10 behet pastrimi i zorres si me lart. Ky proces i pastrimit te melcise behet 8-12 here d.m.th 1 vit.

(Visited 129 times, 1 visits today)
Top