Sexta-feira, 17/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pastë dhëmbësh naturale!

Pastë dhëmbësh naturale!

1.Përgatitja: 6 lugë sodë bikarboni, 1/4 lugë peroksid hidrogjeni, 2 lugë vaj kokosi e shkrijmë në avull dhe ia shtojmë 10 pika vaj eterik nga bima Menthae piperitae, ( nëse jeni alergjik në mentë atëher ju mund ti shtoni 10 pika vaj eterik citrusi ose portokalli ), i përziejmë mirë përbërësit.
Tashmë kemi fituar pastë dhëmbësh natyrale pa substanca kimike kancerogjene, pa ngjyrë dhe aromatizues artificialë.

Reqeta tjetër shërben për qetësimin e mishërave te dhëmbëve;

2.Përgatitja: 1 luge sod bikarboni, ia hedhim pak nga pak 10 pika peroksid hidrogjeni ( vepron si antiseptik ) dhe 1 lugë të vogël qaji vaj kokosi të shkrirë e përziejme derisa të bëhet një pastë. E vëndosim mbi furçën e dhëmbëve dhe i fërkojmë mishërat e dhëmbëve me të. Pastaj e shpërlajmë gojën.

(Visited 102 times, 1 visits today)
Top