Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

PARALAJMERIM: Nëse gërhisni natën mund të rrezikoheni nga kjo sëmundje

PARALAJMERIM: Nëse gërhisni natën mund të rrezikoheni nga kjo sëmundje

Një studim i njerëzve të moshës së mesme dhe atyre të moshuar tregon se ata me apnea gjumi kishte një ndërtim të proteinave në trurin e tyre që shkaktojnë këtë gjendje.

Vuajtësit gërrhasin me zë të lartë, pastaj ndalojnë frymëmarrjen për disa sekonda, pastaj fillojnë gërhitjen përsëri.
Privimi i oksigjenit mund të shkaktojë presion të ulët të gjakut sepse trupi përpiqet për të kapur ritmin dhe e tensionojnë sistemin kardiovaskular.

Ka një lidhje midis uljen së fazës REM (lëvizjes së shpejtë të syve), dementias dhe gjumit. Sa më shumë të zgjas kjo fazë, dhe aq më shumë shqetësues bëhet gjumi. Një aparat CPAP (presion i vazhdueshëm pozitiv i rrugëve të frymëmarrjes) lufton apnean e gjumit duke i mbajtur rrugët e frymëmarrjes të hapura për të thithur ajrin.

Profesor Osorio tha se eksperimentet e fundit tek minjtë dhe njerëzit tregon se gjumi i shqetësuar çon në nivele më të larta të peptideve beta amiloide të tretshme në tru, të cilat grumbullohen për të formuar pllakat sevile, një shenjë dalluese e sëmundjes Alzaimer. Ky studim eksperiment tregon që apneja obstruktive e gjumit, shumë e zakonshme tek të moshuarit, mund të jetë një faktor rreziku për zhvillimi i sëmundjes Alzaeimer. Numri i testeve në Angli për të diagnostikuar njerëzit me çrregullime të gjumit është dyfishuar në një dekadë.

Burimi: Express
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 149 times, 1 visits today)