Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Para një kohe fillova te dal me një grua përveç gruas sime

Para një kohe fillova te dal me një grua përveç gruas sime

Fillova të dal me një grua përveç gruas time..

Pas martesës time 21 vjeçare , gjeta një dashuri te re.
Para një kohe fillova te dal me një grua përveç gruas sime ,dhe kjo ishte ide e gruas sime duke më thënë me thëniën e saj : ” E di se e donë shumë”….

Gruan me të cilën me propozoj bashkëshortja ime që te kaloj një kohe të mirë ishte ?

Nëna ime!

E cila 19 vite kishte mbet vet qe kur kishte vdekur babai-Allahu e mëshiroftë- , mirëpo angazhimet e mija ne punë dhe ditore , 3 fëmijët e mi me benën që mos ta vizitoj veç se rrallë.

Një dit i telefonova dhe e thirra për te dal ne dark qe me darku me pyeti : A je mirë ?
Sepse i telefonova me një kohë të vonshme dhe u brengos , i thash saj, jo mirë jam mirëpo dua që të kaloj një kohë vetëm me ty oj nëna ime, më tha: vetëm ne të dy !
Mendoj pakës dhe me tha : mirë e dua këtë .

Në ditën e ente pas punës kalova andej ka ajo, dhe e mora.
Ishte duke me pritur tek dera e veshur me rrobat ma te mira ,u dukë sikur se ishte fustani i fundit qe ja kishte ble babai im para vdekjes -Allahu e mëshiroftë- .

Buzëqeshi nëna ime dhe me tha :
I kam tregu të gjithëve se sot dot dal me djalin tim ,gjithë u gëzuan mezi presin që t’u tregoj si kam kaluar pasi qe te kthehem .

Shkuam tek një restorant, i bukur dhe i qet me kapi nëna ime për krahu sikurse të jetë Zonja e par në bot ,pasi që u ulem fillova që tija lexoja menynë e ushqimeve sepse ajo nuk mundej te lexonte përveç shkronjave të mëdhaja.
Duke lexuar un më shikonte me një buzëqeshje të madhe u duke ne faqet e saj me ndali duke thene: kur ishe i vogël un isha që te lexoja .
Ija ktheva se ka ardhur koha që edhe un ta kompensoj disi borxhin tim ndaj teje me diçka … pusho ti oj nëna ime.

Biseduam për shumë gjëra gjatë darkës nuk ishte diçka jo normale ,gjitha tregime të vjetra dhe tregime të reja dej sa harruam kohen e ajo kishte shkuar pas nate ,u kthyem e kur arritëm tek dera e shtëpisë saj më tha:a me premton se dot dalim edhe njëherë bashkë ,mirëpo me kusht që te jetë me shpenzime te mia , ia putha dorën e i premtova.

Pas disa dite vdiq nëna ime nga një sulm ne zemër,e gjithë kjo ndodhi shpejt sa që nuk pata mundësi qe ti ndihmoja me asgjë.

Dhe pas disa dite me erdh një letër nëpërmjet postes nga restoranti në të cilin hëngrëm
dark un dhe nëna ime, me një vërejte me shkrim te saj : ” E pagova këtë faturë më par sepse e dija se nuk dot jem më, me rendësi pagova për dy vet për ty dhe gruan tënde ,sepse ti nuk e din vlerën e asaj nate për mua te dua o djali im “.
Në ketë moment kuptova dhe vlerësova fjalën “dashuri” dhe “te dua”.
————————————————————————————

O ti i cili ke prind respektoj ato sepse Allahu te urdhëroj dhe te porositi qe te sillesh mirë me ta , a din se pas respektimit te Allahut vjen respektimi i prindërve .

Nisu shko me vrap tek prindërit e tu dhe kërkoju hallallek për mos respektin ndaj tyre , dhe puthja dorën dhe ballin atyre thuaja një fjalë te ëmbël ,dhe kujto gjitha te mirat që i bënin për ty e ti sot s’mundesh qe një fjalë te ëmbël tua thuash !!!

Lus Allahun qe te na bëj prej atyre qe i respektojnë prind e tyre e lus Allahun qe te jemi prej atyre qe me respektin e prindërve hymë ne xhenet .
Allahume Amin .

Përktheu dhe përshtati :Usejd el-Irhabi

 

(Visited 638 times, 1 visits today)