Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Operacionet e para me anestezion

Operacionet e para me anestezion

• A e dini se !?

Operacionet e para me anestezion (mpirje) u kryen nga kirurgët musliman të Spanjës.

Në Spanjën Islamike Ez-Zahravi dhe Ibn Zuhr bashkë me disa kirurgë të tjerë muslimanë, kryen qindra operacione me të tillë anestezi që bëhej me përdorimin e garzave të lagura me narkotikë dhe që vendoseshin në fytyrë.

Këto operacione u kryen 600 vjet përpara amrikanit C.W.Long i cili pretendonte se ishte i pari që ka shpikur operacionet me anestezi.

(Visited 81 times, 1 visits today)