Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

OKB-ja dërgon grup hetimor për armët kimike në Siri

OKB-ja dërgon grup hetimor për armët kimike në Siri

Në Siri do të dërgohet një ekip hetimor nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për të hetuar akuzat mbi përdorimin e armëve kimike gjatë luftës civile, e cila mori mijëra njerëz.

okb

Sipas sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-Moon qeveria e Sirisë ka pranuar formalisht modalitet thelbësore për bashkëpunim.

Në deklaratë theksohet seqeveria e Bashar Al-Assad ka rënë dakord t’ia lejojë hetuesve që të qëndrojnë në vend së paku dy javë për të vizituar vendet që dyshojnë se janë përdorur armë kimike.

SHBA-të, Franca dhe Britania kanë akuzuar forcat qeveritare për përdorim të armëve kimike, por qeveria siriane i ka hedhur poshtë akuzat duke thënë se armët janë përdorur nga forcat rebele. /albeu/

@include "";