Segunda-feira, 10/5/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Obama – Merkelit: Nuk të kam përgjuar

Obama – Merkelit: Nuk të kam përgjuar

obama merkel

Presidenti amerikan Barak Obama e ka siguruar kancelaren gjermane Angela Merkel se SHBA nuk është duke monitoruar komunikimet e saj, dhe se NSA nuk ka përgjuar telefonin e saj. Këto komente i bëri zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jay Carney.

Deklarata e Carneyt vjen në përgjigje të njoftimit të qeverisë gjermane që ajo ka marrë informacione që tregojnë se SHBA-të mund të kenë përgjuar telefonin celular të Merkelit.

Merkel i bëri thirrje Obamas për sqarim të menjëhershëm.

Dokumentet e rrjedhura për media flasin se SHBA-të kanë monitoruar dhe vazhdojnë të monitorojnë telefonatat e shumë liderëve, institucioneve por edhe personave privat në shumë vende të botës. /mesazhi/

(Visited 46 times, 1 visits today)
Top