Domingo, 7/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

O biri im, Në jeten tende mos neglizho (dhe mos hiq dore) nga tre gjera

O biri im, Në jeten tende mos neglizho (dhe mos hiq dore) nga tre gjera

Nje njeri i mençur i tha djalit te tij:

O biri im, Në jeten tende mos neglizho (dhe mos hiq dore) nga tre gjera:

1-Te hash ushqimin me te mire (dhe me te shijshem).

2-Te flesh ne shtratin me te rehatshem.

3-Dhe te banosh ne shtepite (dhe banesat) me te mira!

Djali(çuditshem) i tha : Po ne jemi te varfer!! Si ta bej kete?!!

Njeriu i mencur i tha: Nese ti ha vetem atehere kur te mar uria atehere ai ushqim do te jete ushqimi me i shijshem dhe me i mire..

Dhe nese ti punon shume dhe fle nderkoh qe je i lodhur atehere ai do te jete shtrati me i rehatshem (dhe me i mire)

Dhe nese sillesh mire me njerezit atehere ti do te banosh ne zemrat e tyre e me kete ti do te banosh ne shtepite me te mira!!

Perktheu nga arabishtja A.Osmani

(Visited 428 times, 1 visits today)
Top