Domingo, 23/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nuk eshte prej edebit (miresjelljes), te lavderosh dike ne syte e dikujt tjeter qe qendron me lart se ai

Nuk eshte prej edebit (miresjelljes), te lavderosh dike ne syte e dikujt tjeter qe qendron me lart se ai

Nuk eshte prej edebit (miresjelljes), te lavderosh dike ne syte e dikujt tjeter qe qendron me lart se ai (ne dije apo devotshmeri):

– Me te dale mengjesi, nje person erdhi tek Ebu Bekri dhe Omeri per tu treguar nje enderr te mire qe e kishte pare, por qe ishte shenje e mire per Omerin (Allahu qofte i kenaqur prej tij). Ai (Omeri) e pengoi dhe i foli ashper duke i thene: Ngrihu, se s’jane vecse enderra qe shihen ne gjume. Por kur nderroi jete Ebu Bekri dhe udheheqja kaloi tek Omeri, ai dergoi dike tek personi qe kishte pare enderren dhe i tha: Ma thuaj edhe nje here enderren qe kishe pare. Ai i tha: A nuk ishe ti qe e ktheve mbrapsht (enderren)? Omeri i tha: A nuk te erdhi turp qe te permendje vlerat e mia ne mexhlisin e Ebu Bekrit ku ai po qendronte?! /udhaebesimtareve.com/

[El Mudeueneh].

(Visited 50 times, 1 visits today)
Top