Terça-feira, 15/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nuk e keni dëgjuar, Ja produkti shtëpiak që nuk duhet t`ju mungojë asnjëherë

Nuk e keni dëgjuar, Ja produkti shtëpiak që nuk duhet t`ju mungojë asnjëherë

Pavarësisht nga emri i saj, kripa Epsom nuk është asgjë ndryshe si kripa. Është një substancë që përfshin magnezin dhe sulfatin.Ajo mori emrin e saj të shquar nga pranvera e kripur në Epsom në Surrey, Angli.

Perberesit e ti si magnezi dhe sulfati – do t’ju ndihmojnë të kuptoni shumë më mirë se pse përdoret në mënyrë të zakonshme. Magnezi menaxhon rreth 300 enzima të nevojshme për funksionimin e saktë të trupit.

Pamjaftueshmëria e magnezit ngre stresin e gjakut, krijon hiperaktivitet, çështjet e zemrës, si dhe çrregullime të tjera të rëndësishme shëndetësore. Sulfatët marrin pjesë në disa procese organike, duke përfshirë eliminimin e helmeve, si dhe prodhimin e proteinave të veçanta të shëndetshme.

– Ruan nivelin normal të sheqerit në gjak
Profesionistët kanë konfirmuar se nivelet e ngritura të magnezit përforcojnë zemrën dhe gjithashtu nxisin rrjedhjen si dhe uljen e stresit të gjakut. Magnezi gjithashtu mban nivelin e kalciumit në organizmin tuaj.

– Kripa Epsom eliminon helmet, si dhe metale të rënda nga qelizat, qeteson indet muskulore, si dhe ndihmon trupin tuaj për të pastruar çdo lloj materiali të dëmshëm.

– Detoksifikon trupin tuaj
Kripa Epsom mund të ndihmojë me të vërtetë që të largoni helmet nga organizmi juaj. Gjithashtu mund t’ju ndihmojë të pastroni trupin tuaj nga ndotesit mjedisorë që ndikojnë në shëndetin dhe mirëqenien tuaj.
Mbushni vaskën tuaj me ujë të ngrohtë, si dhe shtoni ne te 1-2 gota me kripë Epsom. Perziejeni dhe qendroni aty për 10-15 minuta. Këtë mund ta bëni 2-3 herë në javë.

– Trajton djegien e diellit
Kripa Epsom heq lëkurën e djegur nga dielli. Përdoreni atë sa herë që kaloni kohë të tepërt në plazh. Ajo ka veti të forta anti-inflamatore që mund të minimizojnë inflamacionet e moderuara të djegieve nga dielli, të përbëra nga kruajtje dhe dhimbje. Kripa Epsom mund t’ju ndihmojë të mbani një ton të njëjtë të lëkurës.
Për duart dhe këmbët e djegura, shpërndani 2 luge kripë Epsom në një gotë me ujë dhe aplikojeni perzierjen sa herë që ju nevojitet. Lëreni për 10 minuta dhe beni një dush. Përsëriteni këtë terapi disa herë në javë për rezultate optimale.
Mund ta mbushni edhe vaskën tuaj me ujë të vakët dhe të hidhni një filxhan kripe Epsom. Shto disa pika vaj esencial livando dhe gjithashtu lereni qe ta thithr trupi juaj për rreth 20 minuta.

– Kripa Epsom është zgjidhja më e mirë për ju nëse kërkoni zhdukjen e insekteve nga oborri juaj.Kjo nuk do të dëmtojë oborrin dhe do te jete plotësisht i sigurt dhe pa toksike.
Disa bimë pëlqejnë kripën Epsom. Vendosni nje sasi te vogel te kripës Epsom rreth bimëve ne oborrin tuaj dhe ato do t’ju ofrojnë lulet më të bukura dhe gjithashtu me të gjatat.

– Pastron trupin nga qelizat e vdekura
Pastroni me kujdes lëkurën tuaj duke përdorur një sasi kripe Epsom pas dushit tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë të hiqni çdo lloj qelize të vdekur të lëkurës dhe lëkura juaj me siguri do të jetë shumë e butë.

– Heqin pickimet e insekteve
Perzie nje cerek filxhani me kripe Epsom ne nje gote me uje te ngrohte,lereni te ftohet ne frigorifer dhe lyeni me te vendin e pickimit.Kjo me siguri do të qetësojë dhimbjen tuaj si dhe kruajtjen.

– Mban bimet e shtepise tuaj te shendetshme
Perzieni pak kripe me sasine e duhur te ujit për të ushqyer bimët në shtëpinë tuaj.

– Lehtëson dhimbjen e muskujve

– Permireson tretjen

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 132 times, 1 visits today)
Top