Sexta-feira, 28/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Njihuni me vlerat ushqyese te disa lloje ushqimesh

Njihuni me vlerat ushqyese te disa lloje ushqimesh

1-LULESHTRYDHE

Luleshtrydhet janë një ushqim i pasur me vitaminë K, e cila i bën kockat të jenë të forta. Pikërisht për këtë arsye mjekët rekomandojnë që të gjithë njerëzit duhet të konsumojnë çdo ditë të paktën pesë luleshtrydhe.

2-KARROTA

Është një nga lëndët ushqyese kryesore të organizmit dhe ndihmon për një shëndet sa më të mirë, e cila kryen funksione të ndryshme që lidhen me imunitetin dhe shtimin e qelizave të trupit. Beta karoteni vepron zakonisht si një antioksidant që neutralizon radikalet e lira.

 

3-SHEGA

Është e pasur me minerale, të cilat janë të domosdoshme për organizmin tonë, nga ana tjetër sipas specialistëve dietologë, ky frut ndikon pozitivisht në organizmin tonë, madje po të konsumohet çdo ditë rrit mundësinë për t’u dobësuar.

 

4-SPINAQI

Që në lashtësi njihen efektet pozitive të spinaqit, i cili për nga lloji futet në familjen e perimeve. Këshillohet që të konsumohen gjethet jeshile të spinaqit, pa harruar këtu edhe ato të sallatës; kjo për të evituar sëmundjet e zemrës e diabetit.

 

5-DOMATJA

Domatja, por edhe produktet që vijnë prej saj, ndihmojnë në luftën kundër kancerit. Përbërësit që ato përmbajnë kanë aftësinë që të jenë antikanceroze dhe të ulin rrezikun e zhvillimit të kancerit. Madje kohët e fundit pjesa më e madhe e dietave ka përbërës domate.

 

6-BAJAMET

Bajamet janë të pasura me magnez dhe Vitaminë E, të cilat luajnë rol në formimin e rruazave të kuqe të gjakut. Tek të gjitha bajamet, pavarësisht nëse i hani në çokollata, në amareta apo si kokrra të veçanta, ka përbërje magnezi.

 

7-BORONICAT

Boronicat përmbajnë një përbërës antioksidant shumë të fuqishëm të quajtur pterostilbene, i cili ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit dhe ruajtjen e tij në normat e duhura. Ky është edhe përbërësi kryesor i kolagjenit që përbën materialin strukturor te kockave të trupit.

 

8-ELBI

Elbi përmban Potasiumin, i cili është i përfshirë në shumë procese jetësore të trupit, duke mbajtur nën kontroll presionin e gjakut, funksionin e zemrës dhe veshkave. Këshillohet përdorimi i 4-5 biskotave me elb çdo ditë.

 

9-AVOKADOT

Efekti i avokadove vërehet sidomos te ata persona që vuajnë nga niveli i lartë i kolesterolit në gjak. Avokadot janë të pasura me magnez, i cili është i nevojshëm për disa nga proceset bazë të organizmit dhe vepron në më tepër se 300 reaksione biokimike.

 

10-RREPA

Rrepat janë rrënjë me ngjyrë të kuqe. Efektet e rrepës janë të ngjashme me ato të spinaqit dhe të dyja këto bimë janë të nevojshme dhe të dobishme për organizmin. Rrepat përmbajnë folat dhe batainë, dy lëndë ushqyese, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e nivelit të gjakut.

 

11-LAKRA

 

12-KANELLA

Kanella ndihmon në kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak, nivelet e larta të të cilit përbëjnë rrezik për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës. Përdorimi i kanellës rekomandohet kryesisht për të sëmurët me diabet të tipit II.

 

13—KUMBULLA E THATE

Kumbullat e thara përmbajnë sasi të larta acidi neoklorogjenik dhe klorogjenik, antioksidantë që janë veçanërisht efektivë në luftën kundër “radikalit superoksid anion”. Kjo është një ndër arsyet kryesorë që kumbullat e thara përdoren edhe në kokteje.

 

14-FARA KUNGULLI

Këto produkte që hidhen poshtë nga kungulli janë pjesa më e ushqyeshme e tij. Pse janë të shëndetshme? Sipas specialistëve kapërdimi i farave të kungullit është mënyra më e thjeshtë për të konsumuar magnez.

 

15-SPECI

Ky është një ndër perimet kryesore që, përveç efekteve pozitive që ka për hollimin e gjakut, i shërben edhe fushës së estetikës. Bën mirë për rigjenerimin e lëkurës, veçanërisht kur konsumohet i pa gatuar.

 

9-Frutat dhe perime

Është e shëndetshme që të konsumohen çdo ditë sa më shumë fruta dhe perime. Veçanërisht portokallet. Shpesh herë konsumimi i drithërave, brumërave dhe sheqerit sjell një mbingopje të organizmit me karbohidrate. Prandaj këshillohet të konsumohen frutat dhe perimet të paziera mirë, duke qenë të pasura me vitamina dhe betakarroten, ato janë antioksidantë të fuqishëm që ndihmojnë në uljen e barkut. Pjepri, pjeshka, karota dhe kungulli janë të pasur më betakarroten, ndërsa portokalli, kivi janë të pasura me vitaminë K.

Mjafton të hash vetëm një masë të mjaftueshme lakre, dhe me të ke marrë rreth 22 kalori. Lakra përmban përbërës, të cilët stimulojnë prodhimin e enzimave në organizëm, realizojnë prodhimin e radikaleve të lira dhe reduktojnë rrezikun e kancerit.

(Visited 591 times, 1 visits today)
Top