Quarta-feira’, 21/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Njezet rregulla te arta si te sillemi me armiqet dhe ata qe te urrejne

Njezet rregulla te arta si te sillemi me armiqet dhe ata qe te urrejne

20 Rregulla te arta si te sillemi me armiqet dhe ata qe te urrejne

Zbato keto rregulla ne menyre qe urrejtja te mos instalohet ne zemren tende, sepse urrejtesit e tu perndryshe do te bejne edhe ty te urresh.

1- Pranoje faktin qe ke urrejtes/armiq.
2- Kufizo kontaktin dhe nderveprimet me ta.
3- Injoro cdo gje qe ata thone.
4- Formo grupin tend te shoqerise.
5- Mundi duke bere arritje sa me te medha.
6- Mos fillo te argumentohesh fare me ta.
7- Mos ke frike aspak prej tyre.
8- Tregoju atyre me sjellje dhe veprime se je gjithmone i lumtur.
9- Ke kujdes nga shoket e tyre.
10- Mos diskuto per ta para te tjereve.
11- Injoro fjalet qe fliten per ta.
12- Jepu atyre vetem nje shance ekstra per tu permiresuar.
13- Mos ua mundeso atyre sherbimet tuaja.
14- Jini te gatshem per ballafaqimin me padrejtesite e tyre.
15- Mos gjurmo te rejat rreth tyre.
16- Nese ndonjehere caktimi ju shpie te jeni se bashku ne te njejtin vend, mbyti me heshtjen tende.
17- Mos i lejo te jene pjese e mendimeve ne koken tende.
18- Qendro i qete dhe vazhdo rrugen tende.
19- Vazhdo te duash dhe mos u meso te urresh.
20- Dhe nese cdo mundesi rrezohet – atehere fillo betejen – mirepo me inteligjence !

(Visited 574 times, 1 visits today)
Top