Sábado, 8/8/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nje ore stervitje ne dite ju mbron nga sulmi ne zemer

Nje ore stervitje ne dite ju mbron nga sulmi ne zemer

Një orë ushtrime në ditë, mund të ju mbrojë nga ataku në zemër, kështu ka rezultuar studimi më i fundit i kryer mbi dëmtimet e zemrës.

Sipas studiuesve kjo metodë ju mbron gati 46 përqind pasi shfrytëzimi i shkallëve në vend të ashensorit, ecja dhe çiklizmi janë hapa të thjeshtë të zvogëlimit të rrezikut nga sëmurja.

Dështimi i zemrës e pengon pompimin e gjakut të mjaftueshëm në trup dhe zakonisht shfaqet për shkak të dobësimit të muskulit të zemrës.

Rreziku i vdekjes brenda pesë vjetëve të diagnostikimit është midis 30 dhe 50 për qind, thonë ekspertët.

(Visited 28 times, 1 visits today)
Top