Sexta-feira, 15/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Një mollë në ditë e mban doktorin larg

Një mollë në ditë e mban doktorin larg

molla uthulla

“Një mollë në ditë e mban doktorin larg”. Kjo është një fjalë e urtë e vjetër, e njohur tashmë në gjithë botën e megjithatë jo rrallë pyesim veten: pse është kaq e mirë molla? Cilat janë të mirat shëndetësore që shoqërojnë ngrënien e mollës?

 

Si një nga frutat më të kultivuara dhe më të konsumuara në botë, mollët cilësohen shumë shpesh si “ushqimi i mrekullive”. Në fakt, ato përfshihen edhe në 10 ushqimet më të shëndetshme.

 

Mollët janë shumë të pasura me antioksidantë, flavanoide dhe me fibra ushqimore.

 

Fitonutrientët dhe antioksidantët në mollë mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të kancerit, hipertensionit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës. Më poshtë do të gjeni një informacion lidhur me të mirat ushqimore të mollës, të mirat shëndetësore, rreziqet dhe parandalimi dhe disa përgjigje për pyetjet më të zakonshme.

 

Informacion për mollët:

 

Mollët nuk përmbajnë yndyrna, sodium apo kolesterol. Me plot të drejtë meritojnë të quhen centrale elektrike ushqyese, sepse përmbajnë:

 

Vitaminë C – një antioksidant natyral shumë i fuqishëm, i aftë për të bllokuar disa nga dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira, si dhe për t’i dhënë trupit rezistencë ndaj agjentëve infektues.

 

Vitamina B-kompleks (riboflavin, thiamin, and vitamin B-6) – këto vitamina janë çelësi për t’i mbajtur qelizat e kuqet të gjakut dhe sistemin nervor në gjendje të mirë.

 

Fibra ushqimore – sipas Shërbimit Ushqimor Kombëtar Britanik, një dietë e pasur në fibra mund të parandalojë zhvillimin e disa sëmundjeve dhe ndihmon në mbajtjen në nivele të ulëta në gjak të kolesterolit të keq.

 

Fitonutrientët – mollët janë të pasura me përmbajtje polifenoli. Këta fitonutrientë ndihmojnë në ruajtjen e trupit nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira.

(Visited 39 times, 1 visits today)
Top