Segunda-feira, 13/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nje metode e mire per te ruajtur sa me mire shendetin oral

Nje metode e mire per te ruajtur sa me mire shendetin oral

Një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të përmirësuar jo vetëm shëndetin tuaj të përgjithshëm, por edhe per te parandaluar sëmundje dhe të jetojni më gjatë, është që t’i kushtoni vëmendje të veçantë shëndetit tuaj oral. Për fat të keq, shumica e njerëzve janë relativisht në errësirë në lidhje me rëndësinë e shëndetit te dhëmbëve dhe mishrat e dhembeve dhe se si shëndeti i dhëmbëve ka të bëjë me shëndetin e përgjithshëm.
Ky eshte nje artikull nga Troy Pratt .
Një kavitet, nuk është një zgavër në dhëmb, kjo është një vrimë që është krijuar kur dikush shkon te dentisti dhe nxjerrë dhëmbët, më së shpeshti, dhëmbët e pjekurise.
Kur një dhëmb është hequr ne menyre kirurgjike, është e zakonshme për kirurgët qe të lene nje ligament periodontale në vend. Tronditëse, por kjo është praktikë standarte dhe është menyra se si kirurgët janë mësuar për nxjerrjen e dhëmbëve. Për fat të keq, kur ky ligament eshte i bashkangjitur në nofull, lë një pjesë të kalbur te mishit në një vrimë që formon kavitetin.
Siç mund ta imagjinoni, ka shumë polemika mbi këtë temë dhe Shoqata Amerikane Dentare mohon se metodat e tyre aktuale kirurgjike mund të shkaktojnë efekte të rënda për shëndetin tonë.
Nje metode e mire per te ruajtur sa me mire shendetin oral eshte perdorimi i vajit te susamit, ullirit dhe kokosit. Mbahen ne goje per 10 minuta, rrotullohen ne goje derisa te sigurohuni qe komplet dhembet jane ‘shpelare’ me keto vajera.
Ndoshta një ditë protokolli aktual dentare per te lene ligamentet periodontale do të ndryshohet, por unë nuk jam shumë optimist.
Rreth Autorit
Troy Pratt është nje nxites i shëndetiy fizik gjatë gjithë jetës se tij. Pasi u frymëzua nga gjyshi i tij në moshën 12 vjecare, ai ka shkuar për të studiuar mni shëndetin fizik dhe kundër plakjes për më shumë se 3 dekada. Ai ka pasion për të ndihmuar të tjerët për të arritur shëndet te plote dhe për të luftuar plakjen. Mund ta vizitoni atë në http://www.antiaginghero.com/ /Mesimet e Dioles./

 

(Visited 670 times, 1 visits today)
Top