Domingo, 26/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Një leter e një nene për djalin e saj…. 

Një leter e një nene për djalin e saj…. 

Biri im po të shkruan nëna jote, gjatë oh sa gjatë jam menduar, te te shkruaj apo jo, dhe ja sot me në fund vendosa. Ndala lotete mora lapsin, e nisa me te te hedh ne leter ato ç’ka me thotë zemra ime e coptuar.
Sa kohe kanë kaluar more bir qe nuk jemi pare, oh sa vite vite qe nuk Mekke shkruar, te paktën bir dy rrjeshta. Kam vetëm një lutje e paktën ta lexosh këtë leter pastaj bëj si të duash coptoje ne dac, edhe ne zemren time është coptuar e bërë therrime o biri nenes, oh 25 vjete me pare kur ti erdhe ne jetë, gzimi im nuk kishte te treguar vetëm ato qe janë ere nëna e kuptojnë me mirë këtë ndjesë. Të mbarta nëntë muaj ngrihesha me veshtiresi, flija, haja, dhe merrja fryme me veshtiresi e siklet të madh. Ti linde ne fun te guhtit bir uh cvape c’te nxehte bëri atë vit, eh cvuajtje me shtonte por kurren e kurres nuk mu zvogelua …dashuria për ty. Mezi prisja momentin qe ti te dilje ne drite, oh ca vuajtje te patreguara e sa lapsi nuk I përshkruan dot, u peralla me vdekjen bir e jam në fund , ti dole ne drite te qaren tendem perzie me lotete e gzimit oh c’gezim ishte ajo ditë, c’gezim me solli ne ai çast te mbajata e lumtur ne kraherotin, preherin e bëra shtrat për ty bir gjirin ushqim, qendroja pa gjume , qe te flije ti. E ti u rrite u martove edhe sot ah sot te shoh se nuk je me ai oh ZOT I MADH.
Po cishte valle ky shpreblim qe me bërë djali I nenes, po a e meritoj bir kte ftohtesi kte sjellje tënde, bir im s’po te kerkoj shumë bir vetëm vetëm te te shoh një here vetëm një here te te puth sytë e ballit te te ndjeje veç një here pra te ndjeje arome e qenjes sime vetëm kaq bir, shumë është valle për ty kjo jeta më ka lodhur shumë veçanërisht mungesa jote , sot bir nuk desha te ta thom por kam zënë shtratin , jam fill e vetme dhe s’ka kush te me një gote ujë, po unë jam sjelle mirë me ty apo jo. Kam qenë vite me rradhë sherbetorja jote oh more bir. A e e meritoj valle kte shprelim për hirë te allahut , trego pak butesi për nënën tënde , se ndryshe Allahu nuk do të fale kurrë e nëna s’ta uron kurrë kte , ka ardhur koha bir qe zemra jote te zbutet e te ndjeje pak dhimbje për një plak, qe e keputi malli, qe e mbyti merzia qe i është djegur zemra e i janë thare lotet mendohu bir im mendohu. Të lutem shumë thirri zemrës thirri te paste nëna thirri biri im. Nëna s’do të ankohet kurrë bir nuk do të mallkoj asnjëherë kurren e kurres , se po ta bëj kte mallkimet e mia do të arrine ne dyert e qiellit e do të zinte haku im , e mby ty e familjen tënde do të zbrisnin fatkeqesira qe kurrë nëna nuk do ti dëshironte jo bir nëna s’do e beje kurrë kte ti për mua je im bire , je shpirt je gzim oh je pranvera e shkurter e asaj pak jetë qe më ka mbetur, vetëm mos harro djali I nenes se do të mlakesh edhe ti. Të te pyes nëna a kanë zënë te te dalin thijat mor bir mesiguri qe po , pra do të bëhesh edhe ti prind. Do te mplakesh si unë po edhe larg qoftë largqofte mun ta pesosh si unë , se kjo botë biri im mos e harro kurrë këtë është botë e proves kte mos e harro, të gjitha të shkruhen ne librin e qiellit biri im , krijuesi vërtetë mun te te vonoj por kurrene e kurres nuk harron.
Eja bir te te shoh te paktën një here te lutem shumë. Bir nëna kaq kisht. Tani bëj si të duash letren dac grise veç nuk rri pa te thënë në fund se kush bën mirë ne këtë dynja e ka për veten e tij, e kush sillet përsëri për veten e tij e ka.
Të përqafon dhe te puth sytë e ballit me mall nëna jote.

(Visited 207 times, 1 visits today)