Segunda-feira, 11/12/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Nje Kuran i vjetër që 1200 u gjet në një xhami në Turqi

Nje Kuran i vjetër që 1200 u gjet në një xhami në Turqi

Nje Kur’an i shkruar me dore u zbulua ne nje xhami te vjeter ne Bodrum. Yüksel K?l?nçarslan, imami i xhamisë së Tepeçikut, e cila xhami ka qenë në shërbim të komunitetit lokal që nga viti 1737 në rrugen Neyzen Tevfik, e vëri re Kuranin e vjeter mese 1200 vjet ne dhomen e imamit dhe i informoi zyrtaret per te. Ne nje ceremoni te mbajtur ky Kuran me vlere historike i eshte dorezuar Muzeut nenujor arkeologjik te Bodrumit me protokollin e saj shoqerues.

kuran i vjeter

Kurani i shkruar me dore do te dergohet ne nje librari te doreshkrimeve ne Izmir pas kryerjes se disa riparimeve. K?l?nçarslan tregoi se si ai e kishte gjetur Kuranin ne nje cope lecke. “Ne nuk i dhame ndonje rendesi te posacme duke menduar se eshte nje Kuran i zakonshem. Por e kuptova se ishte shkruar me dore dhe shifrat mbi te tregonin se ai daton qe 1200 vjet me pare. Une shkova ne Ankara per te biseduar me zyrtaret dhe ata kerkuan qe ta dergoja tek instituti perkates.’tregon Imami./kohaislame/

Perktheu: Naim Berisha

http://www.hurriyetdailynews.com/historic-quran-found-in-mosque.aspx?pageID=238&nid=54475&NewsCatID=375

@include "";