Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ngjyra e urinës tuaj mund të sinjalizojë gjëra të shumta për shëndetin tonë!

Ngjyra e urinës tuaj mund të sinjalizojë gjëra të shumta për shëndetin tonë!

Ngjyra e urinës nuk është diçka që i kushtojmë vëmendje. Por, konsistenca e saj, si dhe ngjyra e saj dhe era e saj mund të na tregojnë shumë për shëndetin tonë. Urina jonë përbëhet nga kalium, ure, kreatinin, jonet e tretura, 95%, si dhe disa komponime organike dhe inorganike. Ngjyra e urinës tonë është e verdha e njohur sepse përmban urobilinë. Ky është një produkt i mbeturinave që shfaqet për shkak të procesit të thyerjes së qelizave të kuqe të gjakut të vjetër. Këtu është një listë me ngjyra të urinës që mund t’ju bëjë të vetëdijshëm për çdo problem dhe kuptimin e saj:
Urinë e tejdukshme
Është mirë që trupi ynë të konsumojë shumë ujë, sepse ne duhet të hidratojmë. Por nëse urina jonë është pangjyrë, kjo do të thotë se ne jemi më tepër seç duhet të hidratuar. Nuk duhet të pihet më shumë se 2 litra ujë çdo ditë. Uji mund të zvogëlojë elektrolitet që kemi në trupin tonë dhe kjo do të shkaktojë një lloj mosbalance kimike.
E verdhe e lehte
Dritë e verdhë do të thotë se ne jemi të hidratuar mirë.
E turbullt
Kjo lloj ngjyre e urinës mund të shfaqet për shkak të proteinave, indeve ose mukusit shtesë që është prishur. Kjo gjithashtu mund të nënkuptojë një infeksion të fshikëzës.
E verdhë e mesme
Mesatarisht e verdhë nënkupton dehidratim. Ju duhet të filloni të pini shumë ujë tani!
E verdhë e errët
Kjo është një shenjë e dehidramit të rëndë. Merrni menjëherë një gotë çaji ose një gotë uji! Ajo gjithashtu mund të jetë një efekt anësor i marrjes së vitaminës B.
Urinë në ngjyrë portokall
Nëse urina juaj është portokalli, do të thotë se keni sasi më të mëdha të bilirubinës në trupin tuaj. Gjithashtu mund të shfaqet nëse një gur apo ranishte të veshkave po shkakton pengesa në kanalin e urinës. Ajo mund të tregojë një infeksion të traktit urinar ose një sëmundje të mëlçisë. Mund të nënkuptojë gjithashtu që ju keni marrë disa ilaçe kundër infeksioneve të traktit urinar.
Rozë
Gjaku në urinë nuk është një shenjë e mirë. Një urinë e kuqe apo rozë mund të shfaqet për shkak të konsumit të panxharit, por më mirë të vizitoni urologun tuaj në mënyrë që të jeni të sigurtë se gjithçka është në rregull.
Rozë e errët
Zakonisht shkaktohet nga një infeksion i fshikëzës ose është shenjë e kancerit. Nuk është vetëm një rënie e gjakut. Mund të jetë paraqitja e gurëve të fshikëzës ose të veshkave. Ju duhet t’i trajtoni ato urgjentisht!
E kuqe e errët
Kjo ngjyrë është një shenjë se ju keni shumë gjak në urinë. Ju ndoshta e keni lënë atë të pa trajtuar për disa kohë. Kjo mund të jetë edhe një shenjë për kancerin, prandaj më mirë vizitoni mjekun tuaj për të kryer disa teste.
Ngjyrë kafe
Një urinë ngjyrë kafe mund të shfaqet për shkak të një antibiotiku të quajtur metronidazol ose një klorhualin që quhet anti-malarial. Një çrregullim i veshkave ose stërvitje shumë e fortë mund të shkaktojë këtë

Burimi: Alternativehealthuniverse
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 1,051 times, 1 visits today)