Domingo, 25/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

NFORMACIONET E FUNDIT PER KANCERIN

NFORMACIONET E FUNDIT PER KANCERIN

NFORMACIONET E FUNDIT PER KANCERIN
nga Johns Hopkins
Pas viteve të tera, duke u thënë njerëzve se kimioterapia ËSHTË RRUGA E VETME PËR T’U TRAJTUAR dhe për të eleminuar kancerin, Johns Hopkins është ME në fund, fillon të tregojE se ekziston një mënyrë ALTERNATIVE …
1 . Çdo person ka qelizat e kancerit në trup . Këto qeliza te kancerit nuk reagojnë në testet standarde derisa te shumëzohen me një miliard. Kur mjekët tregojnë se pacientët e kancerit nuk kane më qeliza të kancerit në trupat e tyre pas trajtimit , ata thjesht duan të thotë se testet nuk janë në gjendje për të zbuluar qelizat e kancerit , sepse ata nuk kanë arritur madhësinë e dallueshme.
2 . Qelizat e kancerit paraqiten 6 deri ne 10 herë në jetën e një personi .
3 . Kur sistemi imun i personit është i fortë, qelizat e kancerit do të shkatërrohen dhe ndalohen se shumëzuari.
4 . Kur një person ka kancer kjo tregon se personi ka të meta ne ushqim. Këto mund të jetë për shkak të faktorëve gjenetike , mjedisore, të ushqimit dhe të jetesës .
5 . Për kapërcimin e mangësive të shumta ushqyese , duhet ndryshuar dieta ushqimore dhe duhen përfshirë edhe shtesat qe do të forcojnë sistemin imunitar .
6 . Kemioterapia perfshin helmimi me qelizat e kancerit me shpejtësi në rritje dhe gjithashtu shkatërron shpejt qelizat e shëndetshme në palcën e eshtrave , traktin gastro-intestinale dhe mund të shkaktojnë dëmtime të organeve , si mëlçia , veshkat , zemra , mushkëritë etj
7 . Rrezatimi duke shkatërruar qelizat e kancerit, djeg plagët dhe dëmton qelizat e shëndetshme , indet dhe organet .
8 . Trajtimi fillestar me kimioterapi dhe rrezatimi shpesh do të reduktojë madhësinë tumorit . Megjithatë përdorimi i zgjatur të kimioterapia dhe rrezatimi nuk rezulton në shkatërrimin e tumorit.
9 . Kur trupi ka barrë shumë toksike nga kimioterapia dhe rrezatimi sistemi imun është komprometuar ose shkatërruar , kështu personi mund të perjetoje infeksioneve dhe komplikacione te ndryshme.
10 . Kimioterapia dhe rrezatimi mund të beje qe qelizat e kancerit të pësojnë mutacion dhe të bëhen rezistente.
11 . Një mënyrë efektive për të luftuar kancerin është duke mos e ushqyer atë me ushqime qe e rrisin ate .
Kanceri ushqehet me :
a . Sheqeri është një kancer – ushqyes . Me shkëputjen e sheqerit ajo pret një furnizim të rëndësishme të ushqimit të qelizave të kancerit . Shënim : Zëvendësuesit Sheqeri eshtë bërë me Aspartame dhe ajo është e dëmshme . Një zëvendësim më i mirë i natyrshëm eshte mjalti por vetëm në sasi shumë të vogla . Tabelat e kripës kane një kimikat te shtuar për ta bërë atë të bardhë në ngjyrë . Alternativë më të mirë është kripa e jodizuar.

b . Qumështi e ben trupin qe të prodhojë mukozë , veçanërisht në traktin gastro-intestinale . Mukusi ushqen kancerin.
c . Qelizat e kancerit lulëzojnë në një mjedis acid . Një dietë me bazë mishi është acide. Eshtë mirëte hahet peshk dhe pulë. Mishi përmban edhe antibiotikët blegtorale, hormonet e rritjes dhe parazitet, të cilat janë të dëmshme , sidomos për njerëzit me kancer .
d . Një dietë e bërë nga 80% perime të freskëta dhe lëng , drithërat , fara , arra dhe fruta ndihmojnë për t’i dhene trupit një ambient alkaline . Rreth 20 % mund të jetë nga ushqimi i gatuar duke përfshirë fasule . Lëngjet e freskëta të perimeve sigurojnë enzima të gjalla që janë të absorbuar me lehtësi dhe arrijnë poshtë në nivele qelizore brenda 15 minutash për të ushqyer dhe të rritur zhvillimin e qelizave të shëndetshme .
Për të marrë enzima që jetojnë për ndërtimin e qelizave të shëndetshme, provoni të pini lëng të freskëta të perimeve ( shumica e perimeve duke përfshirë mashurka ) dhe hani disa perime të papërpunuara 2 ose 3 herë në ditë . Enzimat shkatërrohen në temperaturë prej ( 40 gradë C ) .
e. Shmangni kafen, çajin dhe çokollatë , të cilat kanë të lartë kafeinë . Çaji jeshil është një alternativë më të mirë dhe ka veti anti -kancerogjene. Uji – më e mirë për të pirë ujë të pastruar , apo filtruar , për të shmangur toksinat dhe metalet e rënda në rubinetin e ujit . Ujë i distiluar është acidik duhet shmangur.
12 . Proteina e mishit është e vështirë që të tretet dhe kërkon një shumë te madhe te enzimave qe te ndihmoje tretjen e ushqimit.
13 . Kanceri ne muret qelizore ka një proteine të ashpër që e mbulon. Prandaj duhet te hahet më pak mish, qe të lirohen enzimat më shumë për të sulmuar muret e proteinave të qelizave të kancerit.
14 . Disa shtesa qe ndërtojne sistemin imunitar ( IP6 , Flor- ssence , Essiac , anti-oxidants , vitamina , minerale , EFAs etj )mundësojne qelizave të trupit të vet, qe të shkatërrojne qelizat e kancerit . Shtojcave te tjera si vitaminë E janë të njohura për shkak Apoptosis , ose vdekja e programuar e qelizave, metoda normale e trupit per asgjësimin e qelizave të dëmtuara, te padëshiruara apo te panevojshme.
15 . Kanceri është sëmundje e mendjes, trupit dhe shpirtit . Një frymë proaktiv dhe pozitiv do të ndihmojë te luftëtoje kancerin, qe të jetë një i mbijetuar .
Zemërimi dhe hidhërimi i jep trupit një ambient stresues dhe acid . Mësoni të keni një shpirt të dashur dhe të falni. Mësoni të relaksoheni dhe të gëzoni jetën.
16 . Qelizat e kancerit nuk mund të lulëzojnë në një mjedis të oksigjenuar . Ushtrime përdite për të ndihmuar qe të merrni frymë thellë, për të marrë më shumë oksigjen deri në nivelin qelizor . Terapi oksigjeni është një tjetër mjet për të shkatërruar qelizat e kancerit .

(Visited 572 times, 1 visits today)