Sábado, 6/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nëse keni probleme me prostatën, këto 5 receta do ju ndihmojnë ta trajtoni atë në mënyrë natyrale!

Nëse keni probleme me prostatën, këto 5 receta do ju ndihmojnë ta trajtoni atë në mënyrë natyrale!

Prostata është një gjëndër e vogël afërsisht sa madhësia e një arre. Ajo gjendet nën fshikëzën dhe në frontin e rektumit.

Megjithëse prostata nuk është thelbësore për jetën, ajo është me rëndësi të madhe për riprodhimin.

Prostata zakonisht rritet gjatë adoleshencës, dhe kontrollohet nga hormonet mashkullore testosterone dhe DHT, nënproduktin e saj.

Testosteroni është një hormon që zakonisht bëhet në testet, por një sasi e vogël është bërë në gjëndrat e veshkave të vendosura mbi veshkat.

Ky hormon nxit zhvillimin dhe mirëmbajtjen e karakteristikave të seksit mashkullor.

Problemet e lidhura me prostaten janë shumë të zakonshme këto ditë, kryesisht prekin individët mbi 50 vjeç.

Urinimi i shpeshtë dhe vështirësia në fillimin e urinimit janë dy shkaqet kryesore të një problemi të lidhur me prostatën.

Shpesh, pacienti mund të përjetojë dhimbje të ulët mbrapa ose dhimbje në këmbë.

Lexo për të mësuar se si të trajtoni prostatën në mënyrë të natyrshme:

Mikso një lugë çaji vaj ulliri me disa pika lëng limoni, 0.7 ounces fara kungulli, dhe 3. 5 ounces(ounce=28gr) selino te copetuar.

Përzieni përbërësit deri sa të jenë plotësisht të kombinuar dhe merrrni një lugë gjelle të përzierjes para gjumit.

Hani fara luledielli në baza ditore, mundësisht midis orës 17:00 dhe 19:00, ndërsa trupi i përpunon ato në mënyrë optimale gjatë këtyre orëve.

Mikso një lugë gjelle mjaltë dhe një kokerr qepë të vogël në baza ditore.

Pini 0,33ml vaj kungulli tri herë në ditë për një muaj.

Hani vezë thelleze çdo ditë në të njëjtën kohë për rreth dy javë..

/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 166 times, 1 visits today)
Top