Segunda-feira, 10/8/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nëse ju keni zgjuar ndonjëherë me një dhimbje koke apo migrenë , atëherë Nigella Sativa është vaji i duhur për ju

Nëse ju keni zgjuar ndonjëherë me një dhimbje koke apo migrenë , atëherë Nigella Sativa është vaji i duhur për ju

Nëse ju keni zgjuar ndonjëherë me një dhimbje koke apo migrenë , atëherë Nigella Sativa është vaji i duhur për ju . Grekët dhe arabët kane bere përshkrimin e recetave me Nigella Sativa për mbi 2000 vjet në trajtimin e dhimbjeve kokes dhe ajo jep rezultat shpejt dhe me efikasitet . Thjesht duke aplikuar vajin rreth syve dhe hundës dhimbja e kokes zakonisht zhduket brenda një periudhe të shkurtër kohe . Nigella Sativa ( e njohur edhe si fara e zezë ) është treguar të jetë efektive kundër kancerit pankreatik , një nga kanceret më agresive të njohur .
Nigella Sativa ka mbi 100 komponimet kimike dhe ka vitamina, si kalcium , kalium , zink, magnez dhe vitamina A , B , C, D dhe E në fara . Profeti Muhamed ka thënë: ” Përdoreni këtë farë të rregullt , për shkak se ajo është shërim për çdo sëmundje , përveç vdekjes . ” Nigella Sativa ka qenë konsideruar si një ” kurë mrekulli ” dhe u gjet në varrin e mbretit Tut -te pasi shekuj më parë mbreterit e kane menduar atë si një fabrikë të vlefshme dhe barishte e bekimeve .
Nigella Sativa vjen dy mënyra , në fara origjinale të vogla të vogla të zeza ( që duhet të jenë të ndezur ) dhe vajrat.
Për migrene ju duhet të merrni vajin dhe fshini me atë në anën e pasme të qafës tuaj dhe mbi sy dhe në vijën e mesit te flokëve. Gjithashtu , nëse ju keni dhimbje në majë të kokës merrni disa pika dhe vendosini në çdo vrimë hunde , jo thellë brenda , por në fund të hundës , dhe më pas në frymë thellë . Kjo duhet bërë 3 herë në ditë ose sa kohë që shfaqet dhimbja e kokes . Ju gjithashtu duhet të merrni 1 lugë çaji nga vaji me një lugë çaji mjaltë kur zgjoheni në mëngjes . Prisni një orë përpara se të hani mëngjes.
Nëse ju blini fara organike të cilat nuk janë të përgatitura , duhet të ngrohjen për të hequr qafe hidhësisë. Kjo është një procedurë shumë e thjeshtë , por ju duhet të merrni masa paraprake. Merrni një pjesë të vogël të farave dhe hidhini në një tigan. Ndizni ndezjen elektrike për ngrohje të ulët. Kur farat zbuten, ato largohen nga zjarri. Kini kujdes të mos digjen se ato digjen lehtë . Pasi të kenë mbaruar, hidhini ne nje blender apo mikser dhe bluajini për një pluhur shumë të hollë .
Për të bërë përzierje me mjaltë ,ne gjysmë kavanozi me mjaltë, shtoni sasi të vogël të zezë farë dhe përziejeni per pak kohe.Të nesërmen ,mjalti dhe fara e zezë do të jetë i trashë , pothuajse si karamele – jashtëzakonisht të shijshme . Konsumoni 2 luge caji cdo dite.
Shënim : Nigella Sativa është toksike në doza të larta , kështu që konsumojeni ne menyre te moderuar. Nigella Sativa do të rrisë energjinë tuaj dhe të mbajë larg lodhjen tuaj . Asnjëherë mos të marrësh vajin në një stomak të plotë!

(Visited 285 times, 1 visits today)
Top