Domingo, 7/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nëse i keni këto simptoma, atëherë nuk është asgjë serioze, përveç mungesë e vitaminës B12

Nëse i keni këto simptoma, atëherë nuk është asgjë serioze, përveç mungesë e vitaminës B12

Një ndër vitaminat më të rëndësishëm në botë është vitamina B12.

Vitamina B12 përfshihet në metabolizëm të çdo qelize të trupit, dhe nëse lihet pa u trajtuar, mungesa e kësaj vitamine mund të shpinë tek sëmundje të ndryshme dhe probleme neurologjike, transmeton Telegrafi.

Marramendje

Marramendje të shpeshta mund të tregojnë që keni mungesë të vitaminës B12.
Për këtë, është mirë ta vizitoni doktorin i cili do t’ua jap trajtimin e duhur.

Harroni shumë

Harresa e shpeshtë e cila ju bën të supozoni se mund të vuani nga çmenduria apo Alzheimeri, në fakt mund të jetë e gjitha mungesë e vitaminës B12.
Një test i thjesht i gjakut mund ta diagnostikoj mungesën e vitaminës B12, dhe furnizimi i rregullt me këtë vitaminë ua përmirëson kujtesën.

Dobësim i muskujve

Mungesa e kësaj vitamine dhe furnizimi i pamjaftueshëm i muskujve me oksigjen mund të rezultoj në dobësim të muskujve.
Papritmas, një person i cili shpeshherë ngarkohet me gjësende të rënda, më nuk do të jetë i aftë të ngarkoj as çantën e palestrës. /Telegrafi/

(Visited 125 times, 1 visits today)
Top