Terça-feira, 29/9/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nese do te isha besimtar i mire, do te shihja endrra te verteta si ata

Nese do te isha besimtar i mire, do te shihja endrra te verteta si ata

Shoket e Muhamedit (alejhis-salatu ues-selam) deshironin te shihnin endrra te verteta, ne menyre qe ai t’ua interpretonte. Keshtu, Ibn Omeri tregon:
“Ne kohen e Profetit (alejhis-salatu ues-selam), disa nga shoket e tij (Profetit) shihnin endrra te verteta dhe ia tregonin atij, ndersa ai i interpretonte ato. Ne ate kohe une isha djalosh i vogel dhe, para se te martohesha, shtepia ime ishte xhamia. Duke pare ata burra, thosha me vete: “Nese do te isha besimtar i mire, do te shihja endrra te verteta si ata)}. Keshtu, nje nate, kur rashe ne shtrat, u luta: “O Allah! Nese sheh tek une ndonje gje te mire, me bej qe te shoh nje enderr te vertete …” Sahihu i Buhariut, hadithi nr. 7028.

(Visited 90 times, 1 visits today)
Top