Segunda-feira, 23/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nëse do i dinit të gjitha vetitë shëruese të këtij lëngu, do ta pini cdo ditë!

Nëse do i dinit të gjitha vetitë shëruese të këtij lëngu, do ta pini cdo ditë!

Ndonjëherë zgjidhjet më të thjeshta janë më të mirat. Kjo recetë mund të jetë shumë e lehtë për t’u përgatitur, kushton pothuajse asgjë dhe mund t’ju ndihmojë vërtet.

Gjërat me veti shëruese kanë nje shije jo tërheqëse për ne, dhe ato qe kane shije te mire shpesh na bejne keq.
Lëngu i patates me te vertete është pa shije, por është jashtëzakonisht i shëndetshëm.

Lëngu i patates ndihmon në krijimin e ekuilibrit acid-bazë të trupit, gjë që është veçanërisht e rëndësishme për ne, sepse dietat e sotshme i shkaktojne trupit tone aciditet.

Ndihmon kundër përdhesit (ngërcit)

Redukton nivelin e acidit urik dhe për këtë shkak ndihmon kundër përdhesit.

Ka veti anti-inflamatore

Për shkak të kësaj, lëngu i patates mund të ndihmojë me artritin dhe forma të tjera të proceseve inflamatore, veçanërisht në nyje dhe në dhimbje shpine. Gjithashtu, lëngu i patates stimulon qarkullimin në të gjithë trupin.

Pastron lëkurën

Lëngu i patates ka një efekt qetësues per ekzemen dhe madje edhe ne fytyre dhe ndihmon ne pastrimin e saj.

Ndihmon në procesin e humbjes së peshës

Për këtë qëllim ju duhet të pini një gotë me lëng patate para mëngjesit dhe një tjetër 2-3 orë para gjumit.

Pastron mëlçinë

Prandaj mund të përdoret për dieta detoksifikimi, por gjithashtu mund të lehtësojë funksionimin e mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit, nëse ka probleme. Për këtë qëllim pini 2 dl lëng në mëngjes në stomak bosh.

Ndihmon në trajtimin e gastrit dhe ulçerës

Prandaj rekomandohet të konsumoni një lugë lëng patateje të holluar me ujë gjysmë ore para mëngjesit, drekës dhe darkës.

Si ta bëjmë atë?

Është shumë e thjeshtë për të bërë lëngun e patates.Lani patatet,qerojini ato,shtrydhini dhe kullojeni lengun.

Burimi:/healthylifevision.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 503 times, 1 visits today)