Segunda-feira, 9/12/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nëse dëshironi të rigjeneroni mëlcinë tuaj, thjesht konsumoni këtë frut!

Nëse dëshironi të rigjeneroni mëlcinë tuaj, thjesht konsumoni këtë frut!

Ju nuk keni nevojë për medikamente për ta bërë këtë, e gjitha që ju nevojitet është ky frut i veçantë i quajtur tamarind.
Melcia e demtuar çon në probleme të shumta shëndetësore, pasi ky organ luan një rol të madh në të gjitha proceset metabolike në trup.
Mëlçia mund të rigjenerohet më vete, por ju duhet të kujdeseni për këtë, pasi është shumë e rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm. Dëmtimi i mëlçisë është më shpesh një rezultat i obezitetit, dietës së varfer, konsumit të tepërt të alkoolit dhe disa ilaçeve.

Njerëzit në Azi dhe Afrikë përdorën tamarindin n@« metoda të shumta shëruese tradicionale për shekuj. Ajo lehtëson vuajtjen gastrointestinale, mbështet shëndetin e zemrës, rregullon kolesterolin dhe shumë më tepër.
Ky sherues natyral detoksifikon mëlçinë, heq yndyrën e grumbulluar, , ndihmon tretjen dhe përmirëson shëndetin e përgjithshëm.

Këto janë përfitimet shëndetësore të tamarindit:

– Kjo ul nivelet e kolesterolit dhe kështu mbron zemrën
– Trajton infeksionet e zorrëve tek fëmijët
– Tamarind është e pasur me vitaminë C, një antioksidant i fuqishëm, që mbron mishrat dhe mbështet shumë funksione të trupit.
– Trajton kapsllëkun. Vetëm zieni disa fruta tamarind dhe hani disa lugë të saj.
– Redukton hepatitin.
– Eshtë jashtëzakonisht i lartë në lëndët ushqyese, duke përfshirë fibra, magnez, tiaminë, hekur, bakër, fosfor dhe kalcium.
– Eshtë gjithashtu e pasur me antioksidantë, të tilla si fenolet dhe naringenin, të cilat luftojnë kundër disa kancereve.

Këtu është se si të përgatitni një ilaç natyral që do t’ju ndihmojë të trajtoni sëmundjen e mëlçisë yndyrore dhe hepatitit:

Shto 2 grushte tamarind dhe një litër ujë në blender. Përziejeni mirë, shtypeni dhe pijeni këtë ilaç gjatë gjithë ditës.
Për të përgatitur çajin tamarind, shtoni 25 gjethe të lara në një tenxhere me 1 litër ujë, ziejeni për 15-20 minuta dhe pini pasi te jete ftohur pak. Ju mund ta ëmbëlsoni atë me sheqer kaf ose mjaltë. Ju duhet të pini çajin dy herë në ditë, një filxhan në mëngjes dhe një filxhan tjetër në mbrëmje.

Burimi: /healthylifebyte.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 185 times, 1 visits today)
Top