Quarta-feira’, 15/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nëse deshironi të dukeni 20 vjet më të rinj, konsumoni këtë frut kaq të vecantë!

Nëse deshironi të dukeni 20 vjet më të rinj, konsumoni këtë frut kaq të vecantë!

Sëmundjet serioze do të ndikojnë në të gjithë trupin tuaj nëse nuk e trajtoni siç duhet mëlçinë tuaj. Mëlçia prodhon proteina me ndihmën e vitaminës K. Këto proteina janë shumë të rëndësishme në mpiksjen e gjakut.

Ky organ luan një rol të madh në të gjitha proceset metabolike në trup. Qelizat e mëlçisë thyejnë yndyrnat dhe prodhojnë energji.
Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme dhe më të fuqishme në trupin tonë. Nuk është e vështirë për ta trajtuar atë drejtë dhe për ta mbajtur atë të shëndetshme.
Nëse nuk kujdeseni sic duhet për këtë organ, mundësitë e marrjes së shumë sëmundjeve do të jenë të mëdha. Dëmtimi i mëlçisë mund të çojë në probleme edhe më të këqija.

 

Shkaqet më të zakonshme të dëmtimit të mëlçisë janë të kesh një dietë të sëmurë, duke qenë mbipeshë, konsum i alkoolit dhe disa medikamenteve.

Tamarind ka qenë prej kohësh një pjesë e teknikave tradicionale shëruese në Afrikë dhe Azi. 
Në përgjithësi, është e rëndësishme për përmirësimin e sistemit kardiovaskular dhe qetësues të shqetësimit gastrointestinal. Megjithatë, ajo ofron një shumëllojshmëri të përfitimeve shëndetësore shtesë, gjë që e bën atë një kurë natyrale të mahnitshme.

Bën pjese ne familjen e bizeleve dhe perdoret gjeresisht ne Ky frut është në gjendje të luftojë pothuajse të gjitha problemet e mëlçisë. Përveç të qenit në gjendje të çhelmojë trupin tuaj, ai gjithashtu mund të eliminojë yndyrën në mëlçi.
Përmirësimi i tretjes suaj, mbrojtja e mëlçisë, ulja e kolesterolit, shërimi i ndonjë problemi me biliarin dhe përmirësimi i shëndetit tuaj të përgjithshëm janë gjithashtu disa nga përfitimet e saj shëndetësore.

Receta per trajtimin e hepatiteve dhe mëlcisë së dhjamosur:

– Gjëja e parë që duhet të bëni është të vendosni dy grushte tamarindë të qeruar në një blender.
Pastaj, shtoni një litër ujë. Ju duhet ta përzieni mirë. Hapi tjetër është ta kullosh perberjen. Ju mund ta konsumoni këtë pije gjatë ditës.

– Vendosni 25 lëvozhga të lara tamarind në një tenxhere me 1 litër ujë, nëse dëshironi të përgatitni një çaj tamarind.Lereni perzierjen te zieje 15-20 minuta. Lëreni të qetësohet me pas.
Edhe pse ne ju rekomandojmë ta pini çajin pa ëmbëlsues, mund të shtoni pak mjaltë ose sheqer kaf nëse dëshironi.

– Nëse doni të shëroni problemet tuaja te melcise dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj, pini këtë çaj dy herë në ditë, një filxhan në mëngjes dhe një filxhan në mbrëmje.

/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 609 times, 1 visits today)
Top