Segunda-feira, 27/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nenexhiku

Nenexhiku

nenxhiku

Rritja e flokëve tek gratë është përdorur për të trajtuar problemin.
Estrogeni ka një efekt pozitiv.
Eshtë përdorur kundër reumatizmit.
Përdoret për rritjen e flokëve.
Lehtëson procesin e tretjes së stomakut dhe zorrëve.
E pastron stomakun dhe gazin nga zorrët.
Për kolitin, ndihmon në shërimin e plagëve në zorrë.
Zbut emocionet dhe frikën
Ndihmon për të zvogëluar rrezikun e zemrës.
E dobishme për sistemin e tretjes dhe stomakut.
Ka veti diuretike.
Ndihmon për të reduktuar krimbat në zorrë.
Ajo është e mirë për ulcrat në stomak dhe djegiet.
Përdoret dhe është efektive kundër kollitjes dhe infeksionet e traktit të sipërm respirator.
Është përdorur për dhimbje dhëmbi dhe erë të mirë goje.
Ka një efekt në rritje në qumështin e gjirit.
Një sasi e matur e nenexhikut te freskët mund të konsumohet nga ata që ekspozohen ndaj diellit.

Përdorimi

Nenexhiku mund të përdoret lehtë si në menyrë të freskët ashtu edhe në të thatë.

Në formën e cajit konsumohet një filxhan me ujë të vluar me një lugë çaji nenexhik të thate dhe lihet per 10 minuta. Në mëngjes dhe në mbrëmje, dy herë në ditë esell.

Nenexhiku përdoret edhe nga gratë që kanë probleme me rritjen e flokëve.

Një pjesë e vogël e Nenexhikut të freskët konsumohet në drekë dhe darkë me stomak bosh. Kjo kurë mund të zbatohet në mënyrë periodike. Duhet të theksohet, të shëron 7-15 ditë, në 20-25 ditë pas aplikimit që është dhënë.

Efektet anësore

Pacientët me kancer të gjirit duhet të shmangin konsumin e nenexhikut sepse ai ka efekt të rritjes së estrogjenit të cilët mjekët e përdorin në ilacet.

Ata që kanë probleme me sheqerin e ulet në gjak duhet të jenë të kujdesshëm me konsumimin e tij.

Njerëzit që vuajnë nga Hepatiti B dhe Hepatiti C të duhet të qëndrojë larg nga konsumi i nenexhikut te thatë ose të freskët.

Njerezit që vuajnë nga mëlcia duhet të jenë të kujdesshëm për të konsumuar sasi te larta nenexhiku.

Gratë shtatzëna nuk duhet te konsumojne nenexhik pa u konsultuar me mjekun.

Permban distilat nga bima e mentes (Aetheroleum menthae piperitae). I dobishem per trajtimin simptomatik te kolles, katarrit, sindromes se zorres se irrituar, flatulences dhe gastritit.Kurse eksteriorisht ka efekt ne trajtimin e mialgise dhe dhimbjes se kokes, gjithashtu ka efekte edhe ne simptomat reumatike. Dhe ne rast pickimi nga insektet duke hedhur nje pike ne zonen e interesuar qeteson kruarjen.

(Visited 2,608 times, 2 visits today)