Segunda-feira, 23/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Nëna a e keni ditur se si ndryshon trupi i një shtatzëne në varësi të gjinisë së foshnjes? Ja si ta kuptoni që bebja mund të jetë djalë po vajzë

Nëna a e keni ditur se si ndryshon trupi i një shtatzëne në varësi të gjinisë së foshnjes? Ja si ta kuptoni që bebja mund të jetë djalë po vajzë

Shumë mama betohen se shtatzënitë e tyre ishin të ndryshme kur ata bartnin vajzat kundrejt djemve.
Mimi, Nëna 38-vjeçare e dy fëmijëve nga NSW kishte një vajzë , pastaj një djalë.
Mim pati ekzemë në shtatzëninë e saj të dytë – për herë të parë në jetën e saj.
Si pasoje, Mim beson se fillimi i problemeve të lëkurës në shtatzëni “duhet të jetë një gjë djemsh”.

Tani kërkimet e reja, të botuara në revistën Brain, “Sjellja dhe Imuniteti” në shkurt të këtij viti, tregojnë se trupat e grave shtatzëna përgjigjen ndryshe kur bartin vajzat në krahasim me djemtë.
Studiuesit zbuluan se nënat me vajzat në bark kishin një përgjigje të rritur inflamacioni (një reagim më i madh ndaj infeksionit kur ekspozohen ndaj baktereve) sesa ato që mbanin djem,transmeton 10gjera.com
Ky inflamacion i rritur mund të tregojë përse gratë përjetojnë simptoma të përkeqësuara të disa kushteve mjekësore (përfshirë astmën) kur mbajnë një vajzë.

Ka shumë te dhena të tjera që njerezit përdorin për të provuar nëse një mama ka një djalë apo një vajzë, thotë Mami Amanda Bude nga Groovy Babies:

Dëshirat e ushqimit
Amanda thotë se nënat e vajzave shpesh diskutojnë për ushqimet me sheqer , ndërsa nënat e djemve preferojnë të hane ushqime të shijshme.
“Kjo nuk është sigurisht e vërtetë”, thotë Dr Polyakov.
Ai thotë se dëshirat mund të lidhen me mangësi të veçanta diete, të tilla si hekuri ose kalciumi.
Por, më shpesh, ai thotë se dëshirat ndoshta kanë të bëjnë me një ndjenjë të shtuar nuhatjeje. Kjo ndodh gjatë shtatzënisë për shkak se ju keni rrjedhjen e gjakut te vazhdueshme nga hundët gjatë kësaj kohe

Te vjella në mëngjes
Amanda thotë se nënat e vajzave kanë më shumë ankesa për te vjellat ne mëngjes.
“Ka një të vërtetë për këtë,” thotë Dr Polyakov.
Ai shpjegon se kur nënat po mbajnë një vajzë, ata kanë nivele më të larta të hormonit të shtatzënisë hCG, gjë që mund të përkeqësojë sëmundjen në mëngjes.
Megjithatë, për shkak se nënat e djemve mund te kene gjithashtu të vjella në mëngjes, Dr Polyakov thotë se dallimi është “mjaft i pabesueshëm”,transmeton 10 gjera.com

Rrahjet e zemrës së foshnjës
Një tregim i përbashkët i bashkëshorteve thotë se nëse rrahjet e zemrës së fëmijës suaj është mbi 140 rrahje në minutë, ju keni një vajzë.
Dr Polyakov sqaron se nga vjen kjo.
Ai thotë se hulumtimet kanë treguar se, pak para lindjes, foshnjat femra kanë shkallë më të larta të zemrës sesa foshnjat meshkuj.
Mendoni, se dallimi është “margjinal” dhe nuk mund të përdoret për të përcaktuar gjininë e një fëmije.

Rritja e flokeve te mami
Nëse ju po rrisni një femije me flokë, disa thonë se kjo do të thotë që po mbani një djalë, pasi hormonet mashkullore thuhet se janë përgjegjëse për këtë rritje.
Megjithatë, Dr Polyakov thotë se sasia e hormoneve mashkullore të bëra nga një djalë është “mjaft i vogël”.
Ai thotë se rritja e flokëve te mami ka të bëjë më shumë me rritjen e sasisë së hormoneve të prodhuara nga vetë nëna.

Por, si mund ta zbulosh gjininë e fëmijës tënd?
Nëse doni të dini gjininë e foshnjës tuaj, një ultratingull mund tju ndihmojë, me një skanim 20 javësh që të jetë më i saktë se ai 12 javeshi.
Ose, mund të keni një NIPT (Test Jo-Invaziv Prenatal), i cili shqyrton fragmente të ADN-së së foshnjës në rrjedhën e gjakut të nënës.
Ky test është një mënyrë shumë e saktë për të gjetur gjininë e fëmijës suaj dhe nuk ka rreziqe për foshnjën tuaj, thotë Dr Polyakov.
Por nëse nuk dëshiron të gjesh gjininë e fëmijës gjatë kohës që prisni, Amanda thotë se ka vetëm një metodë të sigurtë për të treguar atë që po ndodh:
Prisni derisa të lindni, “Pastaj kontrolloni atë pako gëzimi në krahët tuaj!”,transmeton 10 gjera.com

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

(Visited 585 times, 1 visits today)