Segunda-feira, 16/12/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ndryshimet e padëshiruara që mund të ndodhin në trupit tuaj kur ju nuk bëni dush shpesh

Ndryshimet e padëshiruara që mund të ndodhin në trupit tuaj kur ju nuk bëni dush shpesh

Shumë njerëz tani janë të vetëdijshëm për rëndësinë e microbiome e zorrëve. Disa madje janë proaktiv për ta mbrojtur atë, duke minimizuar përdorimin e antibiotikëve dhe duke ngrënë ushqime të fermentuara për të mbështetur një ekuilibër të shëndetshëm. Nëse kaloni 20 minuta në ditë duke u larë kjo barazohet me rreth dy vjet të jetës tuaj të kaluar në dush ose banjë, së bashku me një sasi të madhe të parave të shpenzuara për pajisjet e nevojshme, si shampoo, balsam, sapun dhe hidratues, transmeton 10gjera.com.

Po sikur të shkurtoni kohën e dushit, nga një herë në ditë, një herë në tre ditë ose, thjesht, kur duhet në të vërtetë? 
Dr. James Hamblin, e provoi këtë të fundit dhe shkroi për përvojën e tij, duke shpjeguar: “Unë fillova të përdorja më pak sapun, më pak shampo, më pak deodorant dhe më pak dush. Shkova nga larja çdo ditë në çdo tre ditë. Ende i laj duart, gjatë gjithë kohës, se mbetet një mënyrë jashtëzakonisht e rëndësishme për të parandaluar sëmundjet ngjitëse. Bëj dush por nuk përdor shampo apo sapun trupor, dhe pothuajse kurrë nuk hy në dush kur skam nevojë “.

Në fillim, mund të keni pak erë dhe lëkurë ose flokë të yndyrshme. Sidoqoftë, kjo mund të jetë rezultat i drejtpërdrejtë i rutinë tuaj të mëparshëm të agresionit të dushit. Era e trupit është rezultat i baktereve që ushqehen me sekrecionet vajore nga djersa dhe gjëndra dhjamore. Kur ju i jepni trupin tuaj një pushim nga sapun dhe shampoja, megjithatë, ekosistemi bën punën e vetë dhe, në këtë mënyrë, aroma e trupit kryesisht zhduket. Hamblin shpjegoi. “Dua të them, ju nuk do të keni erë si një trëndafil, por ju nuk keni erë të keqe, vetëm erë si një person, transmeton 10gjera.com.

Larja e përditshme mund t’’i heqë lëkurës tuaj vaj të dobishëm, duke çuar në thatësi dhe në plasaritje (sidomos nëse përdoret uji i nxehtë dhe i fortë), është një tregues që lëkura juaj mund të jetë më mirë me një rutinë higjienike shumë më pak agresive. Duke hequr bakteret e dobishme nga lëkura juaj, mund të bëjë që problemet e lëkurës si ekzema të bëhet më keq. Ju nuk mund të jeni gati të hiqni dorë nga dush, por mund të shkurtoni larjen e përditshme.

“Është gjëja më e vështirë për t’i bërë njerëzit të përdorin sapun vetëm kur kanë nevojë për to. Njerëzit nuk e kuptojnë se lëkura bën një punë shumë të mirë të pastrimit të vetes.” Një dietë e pastër, me pak sheqer dhe shumë perime të fermentuara janë gjithçka që nevojitet për të mbajtur larg erën e keqe. Nëse ende keni nevojë për ndihmë të mëtejshme, provoni sode buke të përzier në ujë si një deodorant efektiv gjatë tërë ditës, transmeton 10gjera.com.

Këshilla për heqjen e Shampos tuaj
Sa për flokët tuaj, shikoni për një shampo natyrale pa kimikate të dëmshme që gjithashtu kanë ekstrakte botanike, si kamomil për shkëlqim dhe forcë shtesë (për të ndihmuar në parandalimin e thyerjeve të thyera dhe thyerjeve). Disa njerëz gjithashtu për flokët e tyre përdorin balsam. Një tjetër mundësi është që të përdorni vaj kokosit në flokët tuaj.

Burimi: healthy-holistic-living.com
©10gjera.com/a.c./

(Visited 156 times, 1 visits today)
Top