Quarta-feira’, 5/8/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ndjeheni i fryrë? Freskoni trupin tuaj me këtë lëng të shijshëm detoksifikues!

Ndjeheni i fryrë? Freskoni trupin tuaj me këtë lëng të shijshëm detoksifikues!

Edhe pse dimri është një sezon i bukur, është edhe koha e vitit kur sistemet tona imune shfaqin probleme prej tij. Ka shumë arsye të mundshme për këtë –  mungesa e Vitamines D, i ftohti dhe shpesh na rezulton të marrim simptoma të ftohta ose të ngjashme me gripin.

Ajo që e bën limonadën detox kaq mirë është kombinimi i përbërësve që hyjnë në të. Përveç sistemit të rritjes së imunitetit nga Vitamina C në limon, receta gjithashtu përfshin specin e kuq dhe mjaltë. Fuqia e kombinuar e këtyre dy përbërësve punon për të zvogëluar inflamacionin ndërkohë që ndihmon edhe me tretjen. Mos leme pa përmendur karafil dhe xhenxhefil të cilat të dyja përfshijnë antioksidantë dhe një gamë të përfitimeve të tjera.Ja se çfarë do t’ju nevojitet:

Përbërësit:
-1 limon
-1luge mjaltë
-pak spec djeges
-pak xhenxhefil toke
-1 gotë me ujë të nxehtë
-feta limoni

Së pari, do të ndani një limon në gjysmë dhe shtrydhni lëngun në një gotë. Megjithëse ju duhet vetëm një limon, mos ngurroni të shtoni më shumë lëng limoni për sasinë e duhur.
Hidhni një lugë çaji mjaltë,shtoni sasine e vogel te specit djeges dhenxhefilit dhe me pas përziej gjithë perberesit së bashku.
Ne fund shtoni një filxhan me ujë të nxehtë dhe një fetë limoni. Pasi ta lini të ftohet në një temperaturë të përshtatshme, mund ta pini duke e shijuar!

Ju lutemi shperndajeni këtë me miqtë dhe familjen tuaj.

Burimi: /relieved.co/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 82 times, 1 visits today)
Top