Sábado, 6/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ndikimi i mesyshit

Ndikimi i mesyshit

Ndikimi i mesyshit:

Ne zgjuarsi, ne mencuri, ne mbajtjen mend, etj, ne pasuri, ne pune, ne post, ne bukuri, ne floke, ne fytyre,
lekure, etj, ne fe, ne adhurime, ne lexim Kurani famelarte, ne namaz, ne qendrueshmeri ne fe, etj., ne moral, ne
turp, ne butesi, ne qetesi, etj, ne jeten bashkeshortore, ne familje, ne marredhenien mes bashkeshorteve, me
femijet, me farefisin, etj.,

– Ndodh kur tregon moshen, i thua dikujt qe dukesh me i ri nga c’je dhe nuk thua mashallah, kjo mund te coje
deri ne vdekje,
– „mesyshi eshte i vertete, mund ta fuse njeriun ne varr, ndersa devene ne vorbe“ – ;
– kur e kap mesyshi kafshen, therret qe te perfitosh prej saj para se te ngordhe;
– ndodh edhe mbi bimet, sendet, te cilat prishen, digjen, etj.; ndodh vecanerisht tek sendet qe terheqin
shikimet, sic jane makinat, etj.;
– shkenca e sherimit te magjise dhe mesyshit eshte shkence shpirterore dhe e dine vetem disa njerez te
vecante;

(Visited 405 times, 1 visits today)
Top