Segunda-feira, 5/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Ndihma e pare …

Ndihma e pare …

ndihma e pare

* Gjakrrjedhja – Ushtro shtypje direkte ne vendin e gjakrrjedhjes me peshqir apo me pambuk deri sa te ndaloje. Apliko pomade antibiotiku ne plage fashoje plagen.

* Ndrydhje – Vendos akull menjehere mbi vendin e ajtur, here pas here ne 48 oret e ardhshme. Drejtohuni tek mjeku per te percaktuar peshen e demtimit.

* Djegjet – Djegjet e vogla trajtoni me uje te ftohet dhe kompresa te ftohta. Nese ka formim te fshikave vizitoni mjekun, ndersa per djegje te medha kerkoni ndihmen e emergjences.

* Ftohjet/Kongjestionet?Skuqja e Fytit – Merrni nje luge caji me vja te fares se zeze, nese duhet edhe deri ne tre here ne dite. Kerkoni ndihme mjekesore nese simptomet nuk permiresohen pas 24-48 oresh.

* Diarrea – Largohuni nga ushqimet e skuqura, yndyrerat dhe ushqimet e forta per 24 oret e ardhshme, dhe pastaj kthehuni te dieten e zakonshme. Nese gjendja veshtiresohet kerkoni ndihme mjekesore menjehere./mjeksiaislame/

Perktheu dhe pershtati: Abdurrezak MD

Tags: