Sábado, 22/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

NAMAZI ESHTE ME I MIRE SE GJUMI

NAMAZI ESHTE ME I MIRE SE GJUMI

NAMAZI ESHTE ME I MIRE SE GJUMI

Nje grup mjekesh nga Jordania kane vertetuar se crregullimi i rrahjeve te zemres eshte semundja me e rrezikshme qe i kanoset zemres. Gjithashtu, dobesimi dhe bllokimi i qarkullimit te gjakut qe shkak kryesor i ketyre semundjeve eshte gjumi i gjate. Studimet mjekesore kane konstatuar se njeriu kur ben gjume te gjate pakesohen rrahjet e zemres, dhe gjaku kalon me ngadale neper kanalet e veta, e kjo dukuri sjell renien e kriperave dhe yndyres ne gjak.
Ky studim mjekesor ben te ditur se eshte e domosdoshme qe te nderpritet gjumi i gjate, perafersisht te mos kaloje me teper se 4-5 ore. Pas kesaj periudhe gjumi, per ta vene zemren ne sistemin e duhur duhet qe te behen levizje trupore se paku 15 min. E keto levizje duhet te jene ditore dhe te behen ne oret e para te mengjesit.
Pra, me faljen e namazit te sabahut, behet riparimi dhe sistemimi i rrahjeve te zemres dhe ruajtja e arterieve.

(Visited 70 times, 1 visits today)
Top