Quarta-feira’, 11/12/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mungesa e magnezit, shenjat që shfaq organizmi

Mungesa e magnezit, shenjat që shfaq organizmi

Magnezi eshte nje mineral shume i rendesishem per organizmin. Është shumë i nevojshëm për skeletin e gjymtyrët. Ai gjendet në sasinë e më tepër se 10 miligramëve në trupin e njeriut dhe kryesisht ndodhet në kocka dhe në veshka. Është i nevojshëm rreth 300 mlg në ditë për femrat dhe 350 mlg për meshkujt. Merr pjesë në metabolizmin e substancave duke qenë përbërës i kockave dhe dhëmbëve.

Është i domosdoshëm në metabolizmin e kalciumit, fosforit e natriumit. Është i domosdoshëm për veprimtarinë normale të sistemit nervor e qendror dhe atij muskulor. Në momentet e lindjes, në trupin e njeriut ndodhet 0.5 gr, ndërsa në moshë të rritur ka një sasi 21-28 gr, ku 50-60% ndodhet në kocka dhe roli kryesor i tij është në qelizat nervore për të lehtësuar punën e tyre.

Magnezi favorizon aktivitetin normal të aparatit kardiovaskular dhe së bashku me kalciumin mund të veprojë si një qetësues natyral.

Magnezi të ndihmon të përballosh stresin.

Ai gjendet në mish, vezë, qumësht, patate, fasule, çokollata, cerealet, leguminozet. Ai gjendet te avokadotë, arrat, lajthitë, bajamet, kungulli, kivi dhe sallata jeshile, bananet, hurmat.

Magnezi ka veti shëruese. Magnezi është një mineral esencial i organizmit tonë, kurse suplementet e tija ndihmojnë në luftimin e arteriosklerozës.Studimet japoneze kanë zbuluar një veti të mirë të magnezit në artritin reumatizmal. Magnezi ndihmon kundër edemeve në këmbë dhe në sistemin gastrointensinal të shkaktuar nga intometacina. Kripërat e magnezit ndihmojnë në parandalimin e artritit. Studimet amerikane kanë treguar se ushqimi i bollshëm më magnez, ul rrezikun nga gurët në tëmth.

Magnezi luan rol në parandalimin sulmit në tru dhe merr pjesë në zhvillimin normal të eshtrave te fëmijët e moshës 8-14 vjeç.

Por sasia e nevojshme e magnezit nuk mund të arrihet vetëm me anë të suplementeve.

Mund të marrësh vetëm 350 miligram në ditë suplemente.

Magnezi që ndodhet te hurmat e Arabisë është shumë i dobishëm për nervat , ai është i njohur me emrin qetësues , sepse mungesa e tij shkakton pagjumësi, dobësi, dhimbje të ndryshme në trup, dhimbje koke kronike , ngurtësim të muskujve , ligamenteve, fibrave muskulore dhe kyçeve. Ai neutralizon efektin e helmeve acide, i nevojshëm për punën e trurit dhe të mushkërive. Ne rastin e deficitit te magnezit jane: problemet e muskujve, problemet e sistemit nervor, probleme të zemrës, probleme të dhëmbëve dhe kockave,rezistenca e insulinës, cekuilibër hormonal.

Një nga shenjat e para të mungesës së magnezit është dhimbje barku , spazma , dhimbje ose krape të muskujve . Kjo mund të jetë e dhimbshme, sidomos dhimbje barku apo të këmbëve që të bëjnë të zgjohesh natën. Dhimbje të muskujve mund të shkaktohen nga mangësi e magneziumit , veçanërisht ato qetësohen pas ushtrimeve por dhimbjet persistojnë përsëri më vonë dhe bëhen më të lëndueshme. Dhimbjet menstruale janë të dhimbshme në gratë një shenjë e zakonshme e mangësisë së magneziumit .

Ankthi , tensioni , ndjenja shqetësuar dhe të tronditur me lehtësi janë shenjat e mangësi së magnezit . Në thelb të paturit e një tolerancë të ulët ndaj stresit . Mangësia e magnezit mund të bëjë të pamundur për ju për të pushuar mjaftueshme në mbrëmje apo të bini në gjumë gjatë gjithë natës . Hyperactivity dhe shqetësim tek fëmijët mund të jetë pjesërisht për shkak të mangësi magnez .
Magnezi është i nevojshëm për ruajtjen e aktivitetit normal elektrik të zemrës . Prandaj aritmia e zemrës, dhe spazma e arterieve të zemrës , të gjitha mund të përkeqësohen nga mangësia e magnezit . Magnezi është gjithashtu i nevojshëm për ruajtjen e presionit të gjakut të shëndetshme dhe shumë raste të hipertensionit mund të ndihmohen duke marrë një shtesë magnezi .

Shumica e magnezit në trup gjendet në skeletin tuaj . Mangësi afatgjatë e magnezit rrit rrezikun e osteoporozës . Ju duhet shumë më tepër dhe jo vetëm kalcium për eshtra të forta . Kjo është arsyeja që të kemi eshtra të forta duhet magnezium dhe minerale të tjera. Magnezi , së bashku me vitaminë B6 ndihmon për të reduktuar rrezikun e gurëve të kalciumit që formohen në veshkat . Prishjen e dhëmbëve dhe shërimi i ngadalshëm i eshtrave të thyera, janë simptoma edhe të mungesës së magnezit.Magnezi është i nevojshëm edhe për funksionin e insulinës efektivisht në trup . Njerëzit me funksion të dobët të insulinës është e thënë të vuajnë nga rezistenca e insulinës , e njohur edhe si sindromi metabolike , sindromi X apo para-diabet . Këto kushte e bëjnë atë shumë më të vështirë për të humbur peshë , kryesisht për shkak të lodhjes , hypoglycaemidëshirave për sheqer dhe karbohidrate. Rezistenca e insulinës ka tendencë të shkaktojë shtim në peshë dhjamë rreth barkut , vendos një person në rrezik, pasi rrit shtresën yndyrore në mëlçi. Tek burrat , mangësia e magnezit mund të kontribuojë në mangësi testosterone . Në gratë , mangësia e magnezit mund të kontribuojë në simptomat e tepricës së testosteroneve të tilla si qimet e fytyrës dhe humbjen e flokëve të kokës . Në gratë , këto simptoma janë shpesh të pranishme në sindrom polycystic ovarian ( PCOS ), i cili është një shkak i zakonshëm.

Ushqimet qe permbajne magnez jane:

Perimet me gjethe jeshile: lakra jeshile, spinaqi,jane super ushqime plot me minerale dhe vitamina të domosdoshme për trupin.
Peshqit: Përveç të qenit një burim i madh i vitaminës D dhe acideve yndyrore omega-3, peshqit të tillë si; skumbri, salmoni dhe toni, janë jashtëzakonisht të pasur me magnez, por ky mineral gjendet edhe në llojet e tjerë të peshqve.

Soja: Soja është bimë tepër e shëndetshme, e mbushur me fibra të dobishme, vitamina, minerale dhe aminoacide. Një racion ideal mund të jetë vetëm një gjysmë filxhani me sojë të pjekur, e cila është shumë e shijshme, kërcitëse dhe e lirë. Gjysmë filxhani me këtë bimë, do t’ju sigurojë magnezin e nevojshëm ditor. Një tjetër mënyrë e mirë për të vënë atë në ushqimin tuaj është pasta nga soja. Bishtajoret e tjera që përmbajnë magnez me bollëk janë; fasulja e zezë, e bardhë dhe bizelet e shumë të tjera.

Avokado:është shpallur një nga super ushqimet, kështu që nuk është për t’u habitur se modelet betohen se nuk mund të durojnë ditën pa të. Ky frutë ekzotik është përplot vlera ushqyese, që janë veçanërisht të mira për zemër, pastaj përmban multivitamina dhe komponimet kimike për të cilat ekspertët pretendojnë se janë efektive në luftimin e sëmundjeve të ndryshme. Një pemë që është e mirë për të gjitha, mund të përdoret në mënyra të panumërta. Megjithatë, duhet të jemi të moderuar për shkak se avokado ka një numër mjaft të lartë të kalorive. Një copë e këtij fruti përmban 15 për qind të kërkesës ditore për magnez.

Bananet: janë ndoshta të mirënjohura për shkak se janë të pasura me përbërësit, që luajnë rol të rëndësishëm për një zemër të shëndetshme, përmbajnë kalium i cila është i rëndësishëm për eshtra, por një banane e mesme përmban 32 gramë të nevojave ditore për magnez! Përveç kësaj, mbretëresha tropikale përmban edhe mjaft vitaminë C dhe fibra. Edhe pse shumëkush iu shmanget duke menduar se ato përmbajnë shumë kalori, banania me madhësi të mesme ka rreth 100 kalori dhe është mjaft efikase gjatë dietës. Natyrisht, pemët e tjera frutore mund të jenë burime të mira të magnezit, të tilla si; dredhëzat, bistakët dhe boronicat.

Çokollatat e zeza: Nëse keni nevojë për disa arsye më shumë për të gllabëruar çokollatën e errët, tani mund t’i zbuloni. Kjo ëmbëlsirë është plot me magnez dhe, edhe pse nuk është saktësisht ushqimi më dietik në botë, mjafton vetëm 1/3 e saj për të marrë 24 për qind të nevojave të përditshme të këtij minerali. Përveç magnezit, është e pasur edhe me antioksidantë dhe me të vërtetë mund të ndihmojë në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Nëse e kombinoni me disa prej frutave të freskëta, çokollata e zezë mund të jetë një nga ëmbëlsirat e shkëlqyera dietale. Por, duhet të keni kujdes, që mos ta teproni me këtë çokollatë sepse kjo përmban kalori të shumta dhe me ngrënien e tepërt mund të shtoni kilogramët e padëshiruar në trupin tuaj

(Visited 933 times, 1 visits today)
Top