Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Muajt e vitit lunar janë

Muajt e vitit lunar janë

Muajt e vitit lunar janë:

 1. Muharrem,
 2. Sefer,
 3. Rebiul-evel,
 4. Rebiul-Ahir,
 5. Xhumadel-ula
 6. Xhumadel-aihere
 7. Rexhep,
 8. Shaban,
 9. Ramadan,
 10. Sheval,
 11. Dhul-Kade,
 12. Dhul-Hixhxhe

Allahu i Madhëruar ka thënë:

إِنَّ عِدَّةَ ٱلشُّهُورِ عِندَ ٱللَّهِ ٱثۡنَا عَشَرَ شَهۡرٗا فِي كِتَٰبِ ٱللَّهِ يَوۡمَ خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضَ …

Te Allahu numri i muajve është dymbëdhjetë (sipas hënës), ashtu si është në librin e Allahut prej ditës kur krijoi qiejt dhe tokën…” Teube 36

 

(Visited 414 times, 1 visits today)